iOS

Android mi iOS mu? – 2

İki mobil işletim sistemi hakkındaki karşılaştırmalı incelememiz devam ediyor. Her iki telefonun güçlü olduğu yerler, geride kaldıkları, öne çıkanlar.. hepsi yazımızda..

Sahte Uygulama

Android uygulamaların yüklendiği Google Play Store’da sahte uygulama çok fazladır. Yakın zamanda Whatsapp ile ilgili bir felaket yaşandı. Google, sahte yazılımlara ilişkin önlemlerini arttırdı, ama yinede dikkat edilmez ise sahte zararlı uygulama yükleme olasılığınız yüksektir. Android sahte uygulamaları anlamanın yolları için buraya göz atabilirsiniz. Android telefonlara USB bağlantısı ile uygulama yükleme imkanı vardır. İphone’da güvenlik gerekçesi ile böyle bir şeye izin verilmemiştir. USB ile yüklenen yazılımlarda güvenlik sorunları fazladır. Apple Store, mağazasına uygulama konusunda daha katıdır. Bir çok android uygulamasını Apple Store’da karşılığını bulamazsınız.

Üçüncü Parti Uygulamalar

Android, telefonlara Google Play Store’un dışın farklı mağazalardan da uygulama yüklenebilmektedir. Google bile uygulamaların güvenliklerini kontrolünü sağlayamazken üçüncü parti uygulamalara ne derece güvenilir. Google Play Store’a uygulma yüklemek Apple Store’a nispeten daha kolaydır. İnsanlar maalesef bu tür mağazalardan da sahte uygulamalar yüklemeye devam etmektedir.

Apple, bu tür mağazalara ve zararlı olabilecek uygulama yüklemesine izin vermez. Apple, üçüncü parti uygulama konusunda Apple’ın kuralları daha katıdır. Apple tarafından izin verilmeyen uygulamaları İphone telefonlara yüklemek için telefona Jailbreak işlemi yapılarak yüklenebilmektedir. Bu işlem garanti dışı işlemdir.

İphone’da bulunan bir çok güvenlik önlemini Android telefona uygulama yükleyerek yapabilirsiniz. Örnek olarak Appe Store’dan uygulama yüklerken parmak izi veya şifre onayı ayarlaması mevcuttur. Bu işlemi Android’te üçüncü parti uygulamalarla yaparsınız.

Kullanım

Uzun süre Android telefon kullandıktan sonra İphone telefona geçince insanlar genelde pek memnun olmaz. Çünkü iki telefon arasında kullanım farklılığı vardır. Android telefondan sonra İphone kullanımı zor gelebilir. Aslında kullanımı zor değildir. Android telefona alışılan reflekslerden yeni bir reflekse geçmek zordur. Bu durum İOS’tan Android telefon’a geçiş için de geçerlidir. Sadece geçiş dönemi zordur. İphone telefonun kullanımı aslında yıllardır daha kolay ve pratiktir. Her şeyi tek tuşla hallediyorsunuz. Android telefonlarda bazı telefon markası modelleri tek tuşa kullanmaktadır.

Android, Apple, Apple Store, iOS, iPhone, Karşılaştırma