Android

Android mi iOS mu? – 1

Dünyada akıllı telefon kullanmayan yok denecek kadar az sayıdadır. Akıllı telefonların en popüler olanları ise İOS (İphone) ve Android işletim sistemi telefonlardır. Özellikle ülkemizde en çok kullanılan Android’tir ama en çok sahip olunmak istenilen İphone’dur. Android telefonu olan bile İphone telefonum olsun ister. Peki İphone isteyen neden İphone almaz o zaman?

Android mi iOS mu?

Bunun cevabı gayet basit tamamen ekonomiktir. Android telefonlarda uygun fiyata ucuz telefon modelleri bulabilirsiniz. Türkiye’de çok uygun fiyatlara  Android akıllı telefon satın alma imkanı vardır. Ancak İphone telefonlarda öyle bir alternatif yoktur. İphone telefonlarda en son çıkan model çok yüksek fiyat ile piyasaya çıkmaktadır. Apple, alternatif olarak uygun fiyata telefon modeli üretmemektedir. Yeni çıkan model çıktıktan sonra dahi eski modellerin fiyatında çok fazla fiyat düşüşü olmamaktadır.

Eski modelleri dahi Android modellere kıyasla daha pahalı satılmaktadır. İphone telefonun ancak ikinci el olanları biraz daha düşük fiyata bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde ekonomik sebeplerden dolayı Android kullanıcıları sayısı fazladır ve bunların çoğu İphone almak ister ama fiyatlardan dolayı alamaz. İphone ve Android telefon kullanım oranları ekonomik durumdan dolayı göre ülkeden ülkeye değişir.

Açık Kaynak

Android’in iOS’tan daha az güvende olduğu mantığı vardır. Bunun en büyük sebeplerinden biri Android’in açık kaynaklı olmasıdır. Aslında açık kaynak güvenilirdir ama gerekli gereksiz zararlı zararsız çok fazla sayıda uygulama vardır. Android telefonlar açık kaynak olduğu için bir çok telefon marka model alternatifi vardır. İOS, sadece Apple firması tarafından geliştirilen işletim sitemi ve kendi ürettikleri İphone marka telefonları vardır. Bu nedenle başka alternatifi yoktur. İOS, başka marka telefon firmalarınca kullanılmaz. Uygulama geliştiriciler uygulama yapıp Apple Store’a ekleyebilir. Ancak Apple, her uygulamayı mağazasına sokmamaktadır.

İşletim Sistemi – Güvenlik

Android ve İOS işletim sistemleri bir birinden çok farklı görsel ve kullanımlara sahiptir. İşletim sistemi konusunda İOS tartışmasız yıllardır ön planda olmaktadır. İOS’un eski sürümlerinden beri olan bir çok özellik daha yeni yeni Android işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. İOS her zaman telefon işletim sistemi konusunda öncülük etmiştir.

Güvenlik konusunda da tartışmasız İOS işletim sisteminin önde olduğunu söyleyebilir. Android işletim sistemleri versiyonları her geçen gün kendini güvenlik konusunda geliştirmiştir. Yakında piyasaya sürülecek olan Android P ile gelen telefonlar çok daha güvenli cihazlar olmaya başladı. Artık şunu da unutmamak gerekir; Android telefon üreticileri, Android güvenliğinin yanı sıra firmalar ekstra güvenlik seçenekleri sunmaktadırlar.

Android, Apple, Apple Store, iOS, Karşılaştırma