Dosya Uzantısı Değiştirme

Dosya Uzantısı Değiştirme

Bir önceki yazımıza ek olarak dosya uzantısı değiştirme konusunda da açıklayıcı bilgiler verelim istedik. Buyrun yazımıza…

Dosya Uzantısı Değiştirme

Dosyaların Dosya Uzantıları Nasıl Değiştirilir?

Bir önceki yazımızda yapılan işlem ile dosya uzantısını gösterdikten sonra dosyaya tıklayın F2 tuşuna basın veya sağ tık yaparak “Yeniden adlandır“i tıklayın. Örnek olarak manzara.jpg uzantılı bir dosyayı değiştirmek istediğinizde noktadan sonraki jpg’yi değiştirdiğinizde dosya formatı değişir. jpg, uzantısını pdf olarak değiştirseniz dosya pdf olarak algılanacak ancak dosya otomatik olarak görüntülenemeyecektir. Dosya uzantısını değiştirmek dosya biçimini değiştirmez. Uzantı da jpg’i pdf yapmak dosya türünü değiştirmez o aslında halen jpd dir ancak bilgisayarın algılaması değişir. Dosya türünü değiştirmek için çevirici programlar kullanmak gerekir.

Bir Dosya Uzantısı Değiştirirseniz Ne Olur?

Bir dosyanın uzantı türünü değiştirdiğinizde ne tür bir işletim sistemini kullandığınıza bağlı olarak değişir.

Windows’da, bir dosya uzantısını silerseniz, Windows artık bu dosya ile ne yapacağını bilmez. Dosyayı açmaya çalıştığınızda, Windows hangi uygulamayı kullanmak istediğinizi soracaktır. Bir uzantıyı değiştirirseniz, örnek olarak “manzara.jpg” den “manzara.txt” olarak yeniden adlandırdığınız da bilgisayarınız dosyayı yeni uzantıyla ilişkili uygulamada açmaya çalışır ve bir hata iletisi alırsınız ve işe yaramaz bir dosya olur.

Bir dosyanın türünü değiştirmek istiyorsanız, örneğin bir görüntüyü JPG’den PNG biçimine değiştirmek istediğinizde, dosyayı gerçekten dönüştürebilen bir yazılım kullanmanız gerekir. Dosya uzantısını değiştirmek dosya formatını değiştirmez.

Dosya Açan Programı Nasıl Değiştirilir?

Belirli bir dosya türünü açabilen bir uygulamayı her yüklediğinizde, bu uygulama ve dosya uzantısı işletim sisteminize kaydedilir. Aynı türde bir dosyayı açabilen birden fazla uygulamaya sahip olmak tamamen mümkündür. Bir uygulamayı tetikleyebilir ve ardından desteklenen tüm dosya türlerini yükleyebilirsiniz.

Örneğin, bir resim dosyasını sağ tıklayın “Birlikte aç”ı seçtiğinizde resim dosyasını açabilen bilgisayarınızda kurulu bir dizi resim görüntüleyici uygulamasının olduğunu göreceksiniz. Bunlardan birini seçerek resmi görüntüleyebilirsiniz. Bu tek seferlik bir seçenektir.

Dosyayı çalıştıracak programı varsayılan yapmak için sağ tıklayın “Birlikte aç”ı seçin en altta “Başka bir uygulama seç“i tıkladığınızda karşınıza ilk önce program seçenekleri çıkacaktır en üstte dosyayı açan Varsayılan program seçili olacaktır. Alt kısımda “Diğer seçenekler” menüsünde ise dosyayı çalıştıracak diğer uygulamalar yer alacaktır. Dosyayı açacak olan varsayılan programı değiştirmek için programlardan birini seçin ve en altta “….. dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullan” seçeneğini seçin. Bundan sonra dosya değişiklik yaptığınız program ile açılacaktır.

Windows 10’da varsayılan uygulamaları değiştirmenin başka bir yolu da Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçmeniz yeterlidir.

Değiştirme, Dosya Uzantısı