Excel Grafik Oluşturma

Excel Grafik Oluşturma

Günümüzde en sık kullanılan Office uygulamalarından biri olan Excel, ucu bucağı olmayan özellikleri ile dikkat çekiyor. Program her ne kadar dışarıdan bakıldığında karmaşık bir yapıda gibi görünse de aslında son derece basittir. Söz konusu uygulama sayesinde kullanıcılar hem listeleme işlemlerini kolaylıkla yapabilirken hem de yaptıkları işlemleri grafiksel olarak da görebiliyor. Peki, Excel’de grafik nasıl oluşturulur? Bilgisayar kullanıcıları tarafından oldukça merak edilen ve sık sık araştırılan bu sorunun yanıtını detaylı bir şekilde birlikte inceliyoruz.

Excel Grafik Oluşturma

Office kullanıcıları son derece kolay bir şekilde Excel’e grafik ekleyebilir. Söz konusu eklenecek grafikler sayesinde kullanıcılar, çalışmalarının detaylarını rahatlıkla öğrenebilmektedir. Aşağıda yer alan görsel de olduğu gibi bir tablomuz mevcuttur.

Excel Grafik Oluşturma

Yukarıda yer alan görseldeki miktarları grafiksel olarak görmek isteyen kişiler aşağıda bulunan adımları takip edebilir.

Excel Grafik Oluşturma

Öncelikli olarak yukarıda da görüldüğü gibi verileri düzgünce seçmelisiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra üst meniden “Ekle” sekmesine tıklayın.

Karşınıza çıkacak menüden “Grafik” alanından istediğiniz bir grafik sekmesini seçebilirsiniz.

Excel Grafik Oluşturma

Yukarıda yer alan grafiksel seçeneklerden herhangi birini seçerek aşağıda bulunan görüntüleri elde edebilirsiniz.

Excel Grafik Oluşturma

Yukarıda yer görseldeki grafikten memnun kalmayan kullanıcılar ise grafiğin üzerine gelerek sağa tıklayabilir ve açılan menü de “grafik türünü değiştir” diyerek farklı bir temayı da kolaylıkla seçebilirsiniz.

Excel Grafik Oluşturma

Ayrıca söz konusu tablonun üzerindeki başlığa çift tıklayarak tablonun ismini de kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Excel Grafik Oluşturma

Tablonun görselliğini değiştirmek isteyenler ise grafiğin üzerine tıklaması yeterli olacaktır. Grafiğin üzerine tıkladıktan sonra yukarıdaki menü de “Grafik tasarım” alanı açılacaktır.
Açılan alan da istediğiniz görseli seçebilirsiniz. Örneğin aşağıda bulunan görseldeki gibi grafik alanını siyah yapabilirsiniz.

Excel Grafik Oluşturma

Ayrıca grafik tasarımı alanında yer alan hızlı düzen seçeneğini seçerek tablonuza farklı ayrıntılarda kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Excel Grafik Oluşturma

Yukarıda yer alan anlatımlarda görüldüğü gibi Excel’de grafik oluşturma işlemi son derece basittir. İstediğiniz kadar verinin grafiğini bu yöntemler ile kolaylıkla görebilir ve zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca verinin üzerindeki rakamları değiştirdiğinizde tablonuzda ki görsellerde otomatik bir şekilde değişecektir. Son derece basit olan bu uygulama sayesinde tüm verilerinizi kolaylıkla ve otomatik bir şekilde değiştirebilir, değiştirdiğiniz tüm verileri de tablonuzda görebilirsiniz.