Geri Dönüşüm Kutusu Boyutu

Geri Dönüşüm Kutusu Boyutu

Geri Dönüşüm kutusu, bilgisayardan silinen dosyaların geçici olarak muhafaza edildiği yerdir. Bir dosya silindiğinde dosya bilgisayardan hemen atılmaz ilk olarak Geri Dönüşüm Kutusuna taşınır. Geri Dönüşüm kutusu boşaltılmadığı sürece boşalmaz silinen dosyalar orada muhafaza edilir. Ancak bu durum, bilgisayarda depolama alanını etkiler bu nedenle zaman zaman boşaltmak gerekir.

Geri Dönüşüm Kutusu Boyutu

Bir dosya silerken silinen dosyanın boyutuna göre ya Geri Dönüşüm Kutusuna atılır yada dosya boyutu büyük ise Geri Dönüşüm Kutusuna atılmadan direkt olarak bilgisayardan silinir. Peki bu dosya boyutu sınırı ne kadardır? Eğer bilgisayarınıza kurduğunuz bir program ayarı değiştirmediyse varsayılan boyut 100Mb veya Windows sürümüne göre farklılık gösterir. Bu şu demektir sildiğiniz bir dosyanın boyutu 100mb’dan az ise ilk olarak Geri dönüşüm kutusuna taşınır, fazla ise geri dönüşüm kutusuna taşınmadan bilgisayardan direkt olarak silinir.

Bu boyutu isterseniz yükseltebilirsiniz. Geri Dönüşüm kutusu boyutunu değiştirebilir veya Geri Dönüşüm Kutusuna hiç atmadan dosya boyutu ne olursa olsun direkt olarak bilgisayarınızdan silinmesini sağlayabilirsiniz. Size uygun olan ve depolama gereksinimlerinize uygun olarak, çöp kutusunun boyutunu artırabilir veya azaltabilirsiniz. “C” ve “D” sürücüler için ayarları ayrı ayrı yapabilirsiniz. Direkt olarak bilgisayardan silip atmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü yanlışlıkla sildiğiniz önemli bir dosyayı bu sefer kurtarmak için özel programlar bulup kurtarmaya çalışmanız gerekecektir. Böyle bir durumda veriyi kurtarma olasılığınız nedir? Öğrenmek için bu makaleye göz ata bilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu Boyutu Ayarlama

Masaüstünüzdeki Geri Dönüşüm Kutusu’nu sağ tıklayın ve menüden “Özellikler“i seçin. Varsayılan olarak, Geri Dönüşüm kutusu, Windows’un yüklü olduğu “C” sürücüsündeki silinmiş dosyaları depolar ve depolama alanınızda dolmasına sebep olur, bu nedenle zaman zaman Geri Dönüşüm Kutusu’nu sağ tıklayın “Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt” diyerek çöp kutusunu temizleyin. Bu işlem “C” sürücüsünde yer açacaktır.

“Özellikler” seçeneğini seçtikten sonra açılan pencerede, “Seçilen konum ayarlar” menüsünün altında iki seçenek vardır. İlk seçenek olan “Özel Boyut” çeltiğini tıklayarak bu alandan silinen bir dosyanın en fazla kaç boyut olacağını belirleyebilirsiniz. İkinci seçenek “Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır” ise silinecek dosyayı Geri Dönüşüm Kutusuna atmadan direkt olarak bilgisayardan silinmesini sağlar. Bu seçeneği seçerseniz yanlışlıkla sildiğiniz bir önemli dosyayı geri getirmek için özel programlar kullanmanız gerekecektir. Bu nedenle bu seçeneği kullansanız dahi çok dikkatli olmanız gerekir.

Boyut, Geri Dönüşüm Kutusu, Windows