iCloud Drive

iCloud Drive

Apple şirketinin kendine ait donanım ve yazılım ara yüzleri ile harika bir performansı vardır. Ancak muhtemelen bildiğiniz gibi, bulut depolama, fotoğraf yönetimi ve hatta müzik sosyal ağları söz konusu olduğunda geçmişte biraz sorunlarla kaşrşılaştı.

Apple iCloud Drive, dosyalarınızı rahatlıkla yönetmek için size ekstra depolama alanı sağlamaktadır. İCloud Drive ile dosyalarınızı Apple’ın bulut depolama hizmeti olan iCloud’da saklayabilirsiniz. Daha sonra dosyalarınıza icloud.com web sitesinden veya iOS aygıtınız, iPadOS aygıtınız ve Mac’inizdeki dosyalar uygulamasından da erişiminizi sağlayabilirsiniz.Windows bilgisayarda iCloud Drive’a bile erişebilirsiniz.

Apple iCloud Drive Nedir?

Apple iCloud Drive, Apple’ın 2011 yılında başlatılan bulut depolama hizmeti olan iCloud’un bir parçasıdır. Belge, müzik, Fotoğraf, video ve uygulama verilerini iCloud’a kaydetmenizi sağlar. Tüm dosyalarınızı tek bir yerde depolamanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda tüm dosyalarınıza ve verilerinize iOS cihazınızdan, Mac’inizden ve Windows PC’nizden erişmenizi ve ardından bu dosya ve klasörleri tüm cihazlarınızda güncel tutmanızı sağlar.

Yeni dosya ve klasörler oluşturmanızı sağlayan iCloud, ayrıca aynı dosyayı birden fazla uygulamada çalışmanıza imkân verir. iCloud Drive, iCloud.com ile de çalışır. Apple, iCloud Drive’ı sürekli olarak yeni özelliklerle güncelliyor. Örneğin, yeni gelen güncelleme iOS 13,4 ile iCloud Dri ve klasör paylaşımını tanıttı. Bir klasörü bir kez paylaşmanıza ve herkesin içeriği ve değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görmesini sağlayan Dropbox benzeri bir özellik getirmiştir.

Apple İcloud Drive Nasıl Çalışır?

İOS için Apple’ın Dosyalar uygulaması, kullandığınız cihazdaki tüm dosyaları ve Apple iCloud Drive da dâhil olmak üzere diğer bulut hizmetleri ve uygulamalarındaki dosyaları saklar. Dosyalarınıza erişmek için Dosyalar uygulamasını açın ve aradığınız dosyanın konumunu seçin. Dosya uygulamasını düzenlemek kolaydır ve bir cihazda değişiklik yaptığınızda, düzenlemeleriniz iCloud Drive sayesinde her cihazda otomatik olarak güncellenir. Sahip olduğunuz klasörleri yeniden adlandırabilir ve iCloud Drive dosyalarını klasörler arasında kaydedip taşıyabilirsiniz.

iCloud Drive’a Windows 10 veya daha yeni bir sürümle PC’nizden erişmek için Windows için iCloud uygulamasına ihtiyacınız vardır. iCloud Drive klasörü oluşturur ve İCloud ‘da sakladığınız tüm belgeler otomatik olarak iCloud Drive adlı klasöre iner. PC’nizde oluşturduğunuz ve bu klasöre kaydettiğiniz dosyalar otomatik olarak diğer cihazlarınızda da görünür. Bilgisayarınızdaki tüm fotoğraflarınız ve yer işaretleriniz de Apple cihazlarınızda otomatik olarak güncellenecektir.

iCloud Drive’a webden erişmek için iCloud. com’a gidin. Ardından oturum açın ve iCloud Drive’ı seçin. Daha sonra tüm klasörlerinizi görebilir ve yeni klasörler oluşturabilir, dosya yükleyebilir, dosya indirebilir, dosya silebilir, dosya paylaşabilirsiniz.

iCloud Drive