İnternet Sitesi Yapım Aşamaları

İnternet Sitesi Yapım Aşamaları

İlk başta bakıldığında İnternet Sitesi Yapım Aşamaları pek gereksiz gibi görünebilir. “Aman canım ne var ki, iki dakikada halledilir” gibi fikir ve düşüncelerden uzak durun. Çünkü ürün, marka ya da firmanızın her şeyi sayılabilecek internet sitesi hafife alınacak bir iş değil. İnsanların ya da daha özelde sizi bulması gereken müşterilerin ilk baktıkları yer olduğu için hem ilk izlenim hem de iyi izlenim bırakmak çok önemli.

İnternet Sitesi Yapım Aşamaları

Öncelikli olarak sitenizin amacını iyi belirlemelisiniz. Hangi açılardan aydınlatacağı, ne gibi bilgiler ve fikirler vereceği, ne kadar doyurucu olacağı üzerine şekillenen bir amacınız olmalı. Bu amaç doğrultusunda oluşturacağınız internet sitesi sizin için büyük fayda sağlayacaktır. Kullanıcı ihtiyaçları ile iş hedeflerinizin kesiştiği noktaları iyi belirleyerek çözüme ulaşmalısınız.

Diğer önemli aşama içerik. Sitenizin bilinir olması, işe yaraması, hedeflerinize yönelik bileşenler içermesi tamamen sizin içerik anlayışınızla alakalı olacaktır. Bu nedenle de sitenizin benzersiz içeriğinin hangi kriterlere göre, kim tarafından, hangi arlıklarda üretileceği ve yayınlanacağı da çok önemli.

Amaç ve içerik sorununu hallettikten sonra ortaya çıkan bir başka önemli nokta da site planı. Site planı, site içeriğinin doğru şekilde sınıflandırılması, yayınlanması gibi aşamaları içeren bölümdür. Son kullanıcılara yönelik bir çalışma olduğu için özenle yapılması gerekmektedir. Müşteri ihtiyaçları ve sizin hedefleriniz doğrultusunda şekilleneceği için pek çok açıdan düşünülmesi de şarttır.

Önemli fikir aşamalarının çözümlenmesinin ardından belki de en sancılı ve zorlayıcı aşama karşımıza geliyor; Uygulama Aşaması. Bu aşama daha çok teknik bir aşama olduğu için eğer kendi sitenizi yapabilecek bilgi birikime sahip değilseniz ya da böyle bir ekibiniz yoksa uzman kişilerden, tasarımcı ve uygulamacılardan yardım almanız gerekiyor. Sitenin hangi yapı üzerinde çalışacağından görsel olarak nasıl görünmesi gerektiğine kadar bir dizi teknik ve estetik yanları olan bu aşama sitenin stabil çalışması ve son kullanıcılar tarafından tercih edilmesi için en önemli bölümdür. Teknik alt yapısı sağlam ve görsel tasarımı kullanıcı dostu ve zorlayıcı olmayan internet sitelerinin her zaman daha avantajlı olduğunu unutmayın!

 

İnternet Sitesi, Web Sitesi