Kablo İnternet

Kablo İnternet

20 yıldan fazla süredir internet hayatımızın hemen her yerinde yer alıyor. Haber almadan mesajlaşmaya, kişisel dosyaları depolamadan film izlemeye kadar pek çok alanda hayatımızın vazgeçilmezi durumunda. O kadar büyük bir alan ki sadece 1 günlüğüne Dünya üzerinde internetin olmadığını düşünmeye çalışın. Devlet daireleri, bankalar, sanayi, ticaret başta olmak üzere her sektörün durması muhtemel. Bunun yanında kişisel verilerimize ulaşamayacağımızı, insanlarla haberleşemeyeceğimizi, vd. de ekleyin. Gerçek anlamıyla bir kabusa dönüşür bizim için.

Kablo İnternet

Doğru, gerekli ve yeterli şekilde kullandığımızda gerçekten de yaşantımızı kolaylaştıran, keyif veren, bilgilendiren bir mecraya giriş anahtarımız internet. Servis sağlayıcılardan belirli bir ücret karşılığı satın aldığımız hizmet üzerinden, aldığımız hizmete bağlı olarak farklı birçok seçeneğiyle kullanabilme şansımız var artık. Çoğumuz da internete Wi-Fi ya da kablosuz olarak bağlanıyoruz. Çünkü bu bize daha fazla hareket özgürlüğü kazandırıyor.

Bir de işin başında ve olmazsa olmaz diyebileceğimiz kablo internet var. Wi-Fi öncesini hatırlayanlar iyi bilir. Bilgisayarlar ile modem arasındaki kablolar bu işin temelini oluşturur ve bu sisteme Kablo İnternet denir.

Sanılanın aksine daha stabil ve hızlı internet de sağlar kablo internet. Wi-Fi kullanırken bulunduğunuz ortamda hareket halindeyken klasik tabiriyle “çekmeyen” noktalarda internet ile ilgili sorun yaşarken; kablo internette bu tarz bir sorun yaşamazsınız.

En büyük sorunu sabit olmasıdır. Yani masaüstü bilgisayarınıza modemden gelen bir kablo vardır ve internet bu şekilde sağlanır. Ama bağlantı daha stabil ve sağlıklıdır. Bağlantı ekipmanlarınızda herhangi bir sorun olmadığı sürece bağlanmak, bağlandıktan sonra internetten kopmak gibi bir durum oluşmaz.

Veri paylaşımı sırasında eğer yüksek boyutlu veri kopyalama yapıyorsanız kablo internet‘i tercih etmeniz sizin için daha iyi bir seçimdir. Çünkü stabil bağlantıyla verilerinizi daha hızlı ve kesintiye uğramadan paylaşıp, kopyalayabilir ya da indirebilirsiniz.

Günümüzde bireysel kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmemekle birlikte veri akışının daha sabit kalmasını isteyen firmalar ve bireysel kullanıcılar tarafından hala tercih sebebi olarak bulunmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi bu hızla devam ettiği sürece kısa süreli dönemlerde farklı yapılarla, internete bağlanmanın farklı yollarıyla da tanışabiliriz şüphesiz. Ama hala en stabili Kablo İnternet olacaktır.

İnternet, Kablo İnternet, Wi-Fi