Router Nedir

Router Nedir ?

Dünyada internet kullanım oranı aslında sanıldığından çok daha yüksek. Ülkemize göz attığımızda, neredeyse yediden yetmişe kadar herkes internet kullanıcısı. Evvela zaten istatistikler her 10 kişiden 9’unun internete girdiğini gösteriyor. Fakat her ne kadar internet ile bu kadar içli dışlı olsak da, çoğu kişi Router’ın ne olduğu konusunda herhangi bir bilgi sahibi değil. Bu nedenle, sizleri de bilgilendirmek için bugün bu içeriğimizde Router’ın ne olduğunu ve aynı zamanda Router’ın ne işe yaradığı konusunda bilgi vereceğiz.

Her ne kadar çoğu kişi modem ile Router’ı aynı anlamda kullansa da, bu kesinlikle doğru değil. Çünkü router ve modem birbirinden farklı iki kavramdır.

Modem Nedir ?

Modemin ne olduğunu kısaca tanımlamak gerekirse, modem internet servis sağlayışından internet erişimini yani farklı bir ifade ile internet sinyalinin alınmasına ve kullanılmasına olanak tanıyan bir tür elektronik cihazdır. İnternet bağlantısının olabilmesi için mutlaka gereklidir. Aynı zamanda USB internet sağlayıcıları da modem kapsamına girmektedir. Yani bir cihazdan internet bağlantısı alıyor ve kullanabiliyorsanız; bu modemdir.

Router Nedir ?

Router’ı tanımlamak gerekirse; Router modeme bağlanan bir sinyal yayma aracıdır. Yalnızca router ile internet bağlantısını sağlamak imkansızdır. Router‘ın her şeyden önce modeme bağlanması gerekmektedir. Bu sayede de kendine bağlanan cihazlara, telefonlara – tabletlere ya da bilgisayarlara internet verebilir.

Router, genel olarak çok sayıda internet bağlantısı gerektiren cihazların olduğu alanlarda kullanılır. Bilindiği üzere iş yeri gibi 10 bilgisayar ve birkaç yazıcı – telefon ve tabletin bulunduğu küçük bir iş yerinde internet ihtiyacı yalnızca bir modem ile sağlanamaz. Bu teknik olarak da mümkün değildir. Bunun en temel sebebi hiç şüphesiz modemlerin o kadar portunun olmadığından ve aynı zamanda bu kadar internet yükünü taşıyamayacağından dolayıdır. Bu neden ile bu tip ihtiyaçlar için çoğu zaman router kullanmak zorunludur.

İş yerlerinin yanı sıra, yurtlarda, otellerde ve aparatlarda da birçok kişinin internet bağlantısını sağlayabilmek adına genellikle router kullanılmaktadır. Bu sayede kişiler internete sorunsuz ve sıkıntısız girebilirler.

Modem, Ne İşe Yarar, Nedir, Router, Yazıcı