Sağ Tık Menüsüne Program Ekleme

Sağ Tık Menüsüne Program Ekleme

Masaüstü kısayol simgelerini kullanmadan sık kullanılan bir uygulamayı başlatmak için hızlı erişim istiyorsanız, basit bir kayıt defteri ile bu uygulamayı masaüstünde sağ tık menüsüne ekleyebilirsiniz. Bu teknik, Windows XP, 7, 8, 10 veya Vista’da çalışır.

Sağ Tık Menüsüne Program Ekleme

Menüye Word programının kısayolunun nasıl ekleneceğini göstermek istiyoruz. Siz Word  yerine istediğiniz uygulamaları ekleyebilirsiniz.

Windows + R tuşuna basarak çalıştır‘ı açıyoruz çalıştır’a regedit yazıp kayıt defterini açacağız. Kayıt defterinde aşağıdaki yolu izleyip bulun.

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

Bundan sonra masa üstünde neyin gösterileceğini ayarlayacağız. “Shell” klasörünü tıklayın ve sağ tık yapın ve ardından menüden Yeni Anahtar‘ı seçin. Yeni anahtarı masaüstü içerik menüsünde görünmesini istediğiniz adı verin. Örneğimizde Word adını kullanacağız. Burada istediğiniz adı verebilirsiniz. Kullanacağınız program ile uyum sağlamak zorunda değil. Bu alan, sağ tık yaptığınızda görünecek isimdir.

İsteğe bağlı olarak daha hızlı erişim için bu menü girişine bir “Alt” tuş atamak isterseniz, Oluşturduğunuz ada tıklayarak sağdaki (Varsayılan) değerini değiştirebilir ve kullanmak istediğiniz anahtarın önüne bir & karakteri ekleyebilirsiniz. Yani Word değerini &Word olarak eklemelisiniz. Bu alan isteğe bağlıdır.

Daha sonra, uygulamayı başlatmak için kullanılan komutu gerçekten elinde tutan komut anahtarını oluşturmanız gerekecektir. Word anahtarını seçin ve sağ tık yapın ve sonra menüden Yeni Anahtar’ı seçerek Word anahtarı altında yeni bir değer oluşturun. Oluşturduğunuz değerin adına küçük harflerle “command” adını verin. Hangi programı kullanırsanız kullanın bu değerin adını “command” verin.

Bu adımı tamamlamak için başlatmak istediğiniz uygulamanın tam yoluna ihtiyacınız olacak. Bunu daha hızlı yapmanın yolu programın yüklü olduğu C sürücüsünde program files’ın içinde Word uygulama exe’sini veya siz hangi programı yapıyorsanız onun exe’sini bulun Shift tuşu ile birlikte + Sağ Tıklayın açılan menüden “Yol olarak kopyala“yı tıklayın.

Şimdi sol taraftaki “command”ı tıklayın ve ardından dize değerini düzenlemek için sağ taraftaki (Varsayılan) tuşunu çift tıklayın. Yukarıdaki “Yol Olarak Kopyala” adımından aldığınız dosyanın tam yoluna yapıştırın veya isterseniz tam yolunuzu kendinize manuel olarak bulup ekleyebilirsiniz. İşin püf noktası burasıdır. Burada ekleyeceğiniz yol programı çalıştıracak yoldur.

İşlem bittikten sonra masaüstünde sağ tık yaptığınızda Word açılan menüde görünecektir. Bu yöntemi kullanarak en sık kullandıklarınızı istediğiniz kadar kısa yol ekleyebilirsiniz. Böylece masaüstünüz daha temiz kalır.

Program Ekleme, Sağ Tık Menüsü