Steam

Steam Ayarları – 2

Steam ayarları ile ilgili yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Steam Cloud ile Her Yerde Oynamaya Devam Et

Oyununuzun ilerlemesini buluta kaydedebildiğinizi ve çalma seansınızı bir ritim kaçırmadan başka bir bilgisayarda devam ettirebileceğinizi biliyor muydunuz? Steam Cloud’u yine sol üst köşeden Steam > Ayarlar> Cloud > Desteklenen uygulamalarda Steam Cloud eşitlemesini etkinleştir, seçeneğini işaretleyin. Oyun kaydetmeniz Valve’in sunucularında saklanır, bu da kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar. Bu özellik her oyun için mevcut değildir.

Oyun Kitaplığınızı Paylaşın

PC oyun kütüphaneniz dijital olduğundan, bu, evinizde başkalarına oyun ödünç veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Aile Kitaplığı Paylaşımı, oyunlarınızı aynı bilgisayarı kullanan diğer 5 kişiye ödünç vermenizi sağlar. Sol üst köşeden Steam > Ayarlar > Aile‘yi ziyaret ederek ve ardından Bu Bilgisayarda Kütüphane Paylaşımı için Yetki Ver kutusunu tıklatarak etkinleştirin. Başka bir kullanıcının yetkilendirme isteğini onayladıktan sonra, üçüncü taraf güvenlik anahtarı gerektirebilecek olanlar hariç olmak üzere kütüphane başlıkları indirebilir ve oynatabilir.

FPS Sayacı

Bu video oynatma hızı sayımının çevrimiçi video oyunu söyleminin önemli bir parçası haline gelmesinden gerçekten çok memnunum, çünkü az sayıda oyuncu bir saniyede 60 kare hızında bir oyun yapmak için yapılması gereken fedakarlıkları anlıyor. Ancak, teçhizatınızın bastırdığı çokgenleri görmek istediğiniz zamanlar vardır.

Örneğin, oyunlarınızın PC’nizde yüklü yeni bir GPU ile nasıl performans gösterdiğini görmek istersiniz. Sol üst köşeden Steam > Ayarlar > Oyun içi seçeneğine gidin ve Oyun içi FPS Sayacını kapalı durumdan yerini belirleyerek etkinleştirin. Ardından, seçtiğiniz oyunu başlattıktan sonra ekranda bir kare hızı sayacı görürsünüz. Yüksek Kontrastlı Renk‘i de etkinleştirebilirsiniz, böylece sayaç ekranda kolayca tanımlanabilir ve ekran konumunu belirleyebilir.

Oyun İadesi

Video oyunu satın aldığınızda bilgisayarınız oyunu yeterince desteklemeyebilir. Önyükleme olmayabilir. Kötü bir kare hızından muzdarip olabilir. Oyunu çalıştırmayan herhangi bir şey olabilir. Neyse ki, geri ödeme programı bu riskleri azaltmanızı sağlar.

Sol üst köşenin en sağında Yardım> Steam Desteği‘ni tıklatarak Steam, son satın alımlarınızın bir listesini görüntüler. Bir oyunun ilgili sorunlarını tıklayın ve geri ödeme isteğinde bulunmanızı sağlayan bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Geri ödeme isteğiniz satın alma işleminin ardından iki hafta içinde gerçekleşmeli ve oyunu iki saatten daha az sürede oynamış olmalısınız. Oyun, DLC, oyun içi satın alımlar, ön siparişler ve Steam Controller ve Steam Link gibi donanımlara geri ödeme yapabilirsiniz.

Oyun Hediye Vermek

Oyunlar harika bir hediye ve başkaları için satın almayı kolaylaştırıyor. Steam alışveriş sepetine, kendiniz için yapacağınız gibi başkası içinde satın alma yapabilirsiniz. Kendim için Satın Al’ı tıklamak yerine, Hediye Olarak Satın Al‘ı tıklayıp Arkadaş Listenizden kimin için satın aldıysanız o kişiyi seçin. Ayrıca, oyunu alıcının Steam hesabına hemen göndermeyi seçebilir veya doğum günü, tatil veya başka bir zaman için bir teslimat planlayabilirsiniz.

Ayarlar, Steam