SVG Dosyası

SVG Dosyası

İnternet’te gezinirken web sitelerinde “SVG” uzantılı fotoğraf dosya formatı ile karşılaşmışınızdır. Bu yazımızda SVG dosya sı nedir? nasıl açılır, diğer resim formatlarından farkı nedir ve ne işe yarar gibi konuları ele alacağız.

SVG Dosyası Nedir?

SVG dosya sı, “Scalable Vector Graphics” ölçeklenebilir vektör grafikler anlamına gelir. SVG dosyası, dijital ortamda çizimler ile yapılmış fotoğraf görüntüleme türüdür.

JPG, PNG ve GIF gibi fotoğraf türleri raster grafikleri kullanır. Her pikselin rengi ve konumu dosyada saklanır. Bu tür fotoğrafları olması gerektiğinden daha fazla büyütürseniz, görüntü de bozulmalar başlar.

SVG dosyası ise dosyayı görüntülemek için vektör grafikleri kullanır. SVG, her şeyi grafiklerle çizilmiş olarak matematiksel depolar. SVG dosyaları çözünürlükten bağımsız olarak çalışır, bu nedenle fotoğraf kalitesi bozulmadan daha büyük hale getirilebilir.

SVG formatı dosya neden kullanılır?

SVG dosyaları, ayrıntı kaybı olmadan daha fazla boyutlandırılabilir. Bu nedenle, JPG, PNG gibi fotoğraf türlerine nazaran tercih edilir. Özellikle grafikerlik ile uğraşan insanlar SVG formatını tercih eder.

SVG Dosyası Nasıl Açılır?

Chrome, Edge, Firefox ve Safari gibi tüm web tarayıcıları, SVG dosyalarının görüntülemeyi destekler. Elinizde bir SVG dosya sı varsa, SVG dosyasını açmak için bilgisayarınızda herhangi bir tarayıcıyı açın, daha sonra Dosya> Aç’ı seçin, ardından görmek istediğiniz SVG dosya sını seçin veya tarayıcıyı açtıktan sonra SVG dosyasını tarayıcıya sürükleyin. SVG dosyanız tarayıcıda görüntülenecektir.

SVG Dosyasını dönüştürmek

SVG dosyasını farklı bir formata dönüştürmek için bir çok program kullanabileceğiniz gibi günümüzde artık online fotoğraf dönüştürücüler yaygınlaştı ve ücretsiz olarak kullanılmaktadır. SVGtoPNG.com gibi ücretsiz bir çevrimiçi dönüştürücü kullanabilirsiniz. SVG dosya sını dönüştürdüğünüzde, dönüştürülen dosya SVG gibi yeniden boyutlandırmalarda kalitesini muhafaza etmeyecektir. Dönüştürmeden önce istediğiniz fotoğraf boyutu elde edin sonrasında dönüştürme işlemini yapın.

SVG Dosyası Nasıl Oluşturulur veya Düzenlenir?

SVG dosyası oluşturmak veya düzenlemek için elbette bir programa ihtiyacınız olacaktır. Vektör tabanlı resimler oluşturmak için en popüler olan elbette Adobe programları arasından Adobe Illustrator, SVG formatında dosyaları hem oluşturabilir hem de düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Inkscape ve GIMP , resimleri SVG formatında kaydedebilen iki ücretsiz programdır. Adobe Photoshop ve InDesign gibi diğer programlar için , SVG Kit for Adobe Creative Suite gibi SVG’yi destekleyen bir eklenti satın almanız gerekir.

Dosya, SVG