Ubuntu

Ubuntu

Ubuntu, Mark Shuttleworth öncülüğünde geliştirilmeye başlayan bir işletim sistemidir. Açık kaynaklı bir yapıya sahip olan bu işletim sistemi hem 32 bit hem de 64 bit bilgisayarlarda sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir.

Ubuntu

Linux tabanlı olan bu işletim sistemi, GNU (Genel Kamu Lisansı) ile güvence altına alınmıştır. Son derece güvenli olan bu işletim sistemi için her 6 ayda bir güncelleme yayınlanmaktadır. Güncelleme ile birlikte sunulan sürümler ise uzun süre boyunca destek almaktadır.

Zulu dilinde insanlık anlamına gelen Ubuntu bilgisayarlar, sunucular ve akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirilmektedir. Ubuntu projesi Linux ve özgür yazılımın, bilgisayar kullanıcılarının günlük yaşamının bir parçası haline gelmesi amacıyla başlatılmıştır ve ilk kararlı masaüstü sürümü Ekim 2004’te yayınlanmıştır. Ubuntu’nun masaüstü sürümü günümüzde 40 milyondan fazla kullanıcı sayısıyla dünyanın en yaygın kullanılan masaüstü Linux dağıtımı konumundadır.

Çoklu dil desteğine sahip olan bu işletim sistemi, aynı zamanda tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Kurulumu son derece basit olan bu işletim sistemi, oldukça kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde yüklenebilmektedir.

Ubuntu İşletim Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Ubuntu özellikleri ile son derece dikkat çekiyor. Açık kaynaklı bir yapıya sahip olan bu işletim sistemi, kullanıcılarına oldukça önemli avantajlar sunuyor.

  • Ubuntu işletim sistemi tamamen açık kaynaklıdır.
  • Kullanıcılar, söz konusu işletim sistemini ücretsiz olarak indirebilmekte ve hemen kullanmaya başlayabilmektedir.
  • Ubu ntu Software içerisinde yer alan tüm programlar ücretsiz olarak kullanılabilir.
  • Ubun tu işletim sistemi sanal bilgisayarlara kurularak denenebilir.
  • Her kullanıcı, Ubun tu işletim sisteminin geliştirilebilmesi için destek verebilir.
Ubuntu İşletim Sistemi Nasıl İndirilir?

Ubu ntu indirme işlemi son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir. Ubu ntu işletim sistemini indirmek için aşağıda yer alan bağlantı seçeneğini kullanabilirsiniz.

U buntu işletim sistemini ücretsiz olarak indirmek ve hemen kullanmaya başlayabilmek için tıklayınız.

Ubuntu Güvenli Mi?

Ubunt u işletim sistemi, diğer işletim sistemlerine göre son derece güvenlidir. Bu işletim sistemini kullanan kişiler, virüs tehditleri ile pek fazla karşılaşmamaktadır. Ayrıca, Ubun tu işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda fidye yazılım sorunları da pek fazla görülmemektedir.

İşletim Sistemi, Ubuntu