Windows Sistem Geri Yükleme

Windows Sistem Geri Yükleme

Bilgisayarınıza özellikle yeni bir program yüklediğinizde bilgisayarınız eskisi gibi çalışmaz duruma gelebiliyor. Küçük sorulardan neredeyse çok ağır çalışmaya kadar geniş bir yelpazede problemler doğurabilen bu durum ile ilgili en pratik çözüm Windows‘un Sistem Geri Yükleme özelliği.

Windows Sistem Geri Yükleme

Bahsettiğimiz tipte bir sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken çok basit. Masaüstünde, Bilgisayarım ya da Bu Bilgisayar (ya da sizdeki adı neyse)’a sağ tıklıyoruz ve özelliklere giriyoruz. Açılan sistem penceresinde sol yanda bulunan menüden Sistem Koruması sekmesine tıklıyoruz.

Bu tıklama bize Sistem Özellikleri adında yeni bir pencere daha açıyor. Üstte bulunan sekmeler arasından Sistem Koruması‘na tıklıyoruz. Eğer yeni bir sistem geri yükleme noktası oluşturma istiyorsanız aşağıda bulunan sürücüleden birini seçiyoruz. Sistemin yüklü olduğu sürücünün yanında “(Sistem)” yazar. Sürücüyü seçtikten sonra da altta yer alan oluştur butonuna tıklamanız yeterli. Sonraki sayfada sistem geri yükleme noktasına bir isim verebilirsiniz. Bunu da hallettikten sonra Windows sizin için bir sistem geri yükleme noktası oluşturacaktır.

Eğer en başta bahsettiğimiz gibi bir sorunla karılaştıysanız ve sistemi en son stabil çalışan haline geri yüklemek istiyorsanız; pencerede, üstte bulunan Sistem Geri Yükleme butonuna tıklamalısınız. Butona tıkladığınızda karşınıza Sistem Geri Yükleme Ekranı gelecektir. Ekranda, önerilen sistem geri yükleme noktası otomatik olarak seçili olacaktır. İleri diyerek işleme devam edebilir ve sisteminizi seçili sistem geri yükleme noktasına geri yükleyebilirsiniz.

Bu noktada eğer varsayılan olarak seçili olan noktaya değil de farklı bir noktaya geri yüklemek istiyorsanız; Farklı Bir Sistem Noktası Seç seçeneğine tıklamalısınız. Karşınıza bilgisayarınızda oluşturulmuş sistem geri yükleme noktalarının bir listesi çıkacaktır. Bunlardan size en uygun olanını seçerek sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.

Önemli bir konu da Sistem Özellikleri ekranında yer alan Yapılandır sekmesi. Eğer sürücü listesinden istediğiniz sürücüyü seçerek Yapılandır sekmesine tıklarsanız sağ tarafta yeni bir menü açılır. Bu menüden sistem geri yükleme noktası oluşturmayı devre dışı bırakabilir ya da daha önce oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktalarını seçerek silebilirsiniz.

En önemli nokta ise; seçtiğiniz sürücü dışında başka sürücünün etkilenmeyeceğini unutmayın. Yani bilgisayarınızdaki tüm sürücüler birbirinden bağımsızdır ve yaptığınız işlemden sadece seçtiğiniz sürücü etkilenecektir.

Sistem Geri Yükleme Noktası, Windows, Windows Sistem Geri Yükleme