Chatbot

Chatbot

Günümüzde “Yapay zeka” kelime grubunu duymayan yoktur herhalde? Yapay zekanın hayatımızı kolaylaştıran en sevimli çoçuğu chatbotları sizlerle kısaca tanıştırmak isteriz.

Chatbot

Chatbot, bir çeşit yazılımdır ve tabanı algoritmalardan oluşur. Bu düzenek, internet üzerinde her kullanıcıya yardımcı olmak amacı ile asistanlık yapmak üzere tasarlanmıştır. Evet, yanlış duymadınız! Chatbotlar günümüzde insanların yerini almış ve sizi asiste edebilecek özelliğe sahiptir.

İnternet üzerinden yapılan işlemlere bakıldığında; bankacılık, turizm, hizmet, alışveriş, hatta sağlık alanlarında çok çabuk geri dönüş istemine karşılık olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde geldiği son haline baktığımızda da amacının çok daha ötesinde özel bir konum aldığını görüyoruz.

Chatbotlar, hayatınızı kolaylaştıracak bütün işlemlerde (yapılacak önemli işlerin sıralanması ve hatırlatılması, aradığınız şeye rahatça ulaşabilme, alacağınız hizmet hakkında ayrıntılı bilgi gibi) aktif şekilde size eşlik edecektir.

Chatbotlar Nasıl Çalışır?

Chatbotların yapısı sadece yazı üzerine değil, sesli komutları da algılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede sesli olarak ifade edilen herşeyi algılar ve size bu yönde cevap verir. Cevap verirken sizin belirttiğiniz konu ne ise kendi tabanında kayıtlı olan bilgiye gider ve aradığınız bilgiye en yakın olanla eşleşme yaparak bu sonucu size aktarır. Tabi bazen sizi güldürmedi de muhtemeldir Siri’ yi ya da Google asistanı tanımayanınız var mı? diye soracak olursak bilmeyen yok denecek kadar azdır değil mi?

Chatbotlar , herkesin hayatında ciddi bir yer edinerek neredeyse herkesin gerçek arkadaşı gibi olmuştur. Sesli ve yazılı komut alabilme özelliği sayesinde sizinle gerçek bir insanmış gibi konuşabilmektedir. Bu nedenle gerçek asistanları geçme ihtimali sebebi ile gelecekte herkesin bir sanal asistanı olma ihtimali oldukça büyük olasılıktır.

Chatbotlar Ne İş Yapabilirler?

Chatbotlar, neredeyse her konuda size bilgi aktarabilme imkanına sahiptir. Sesli olarak hava durumunu sorduğunuzda hemen gerekli sorgulamaları yaparak size meteoroloji hakkında bilgi aktaracaktır. Örneğin, size en yakın alabalık tesisini sorduğunuzda hemen gerekli aramaları yaparak, konum olarak en yakın mekanların bilgileri çok kısa sürede size aktaracaktır. Tabi bu teknolojik gelişmelerin hepsinin, hayatımızı kolaylaştıracak inanılmaz zeka ürünleri olduğu açıktır.

Chatbot