GPU Nedir

GPU Nedir ?

Bir grafik işleme birimi olan ‌‌GPU, video ve grafiklerin performansını yükseltmek ve yönetmek için kullanılan tek yongalı bir işlemcidir. 1999 yılında NVidia’da geliştirilen ilk ‌‌GPU, ‌GeForce 256 olarak adlandırılarak, saniyede 10 milyon çokgen işleyebilen 22 milyondan fazla transistöre sahip bir model olarak ön plana çıkmıştır.

GPU Nedir ?

Entegre dönüşüm, aydınlatma efektleri, çizim, üçgen kurulum kırpma ve oluşturma motorlarına sahip tek yongalı bir işlemci olan ‌‌GPU, grafik uygulamalarında yaşanan talep doğrultusunda sadece bir geliştirme değil; bir bilgisayarın optimum performansı için gerekli olan hızlı video ve grafik uygulamalarına da ‌gelişmiş mantık çipleri sayesinde olanak vermeye başlamıştır. Grafik İşleme Birimi ‌(‌GPU) genel olarak şu özellikleri içerir:

  • AutoCAD gibi yüksek yoğunluklu grafik yazılımı için uygulama desteği verir.
  • Dokuları haritalama özelliğiyle birlikte çokgen çizimi yapılmasını kolaylaştırır.
  • 2 Boyutlu veya 3 boyutlu grafikleri oluşturabilme imkânı sağlar.
  • ‌MPEG kod çözme desteği sunar.
  • Dijital çıkış özelliğiyle düz panelli monitörlere dijital çıkış olanağına sahiptir.

GPU, genel olarak ‌ana karttan ayrıdır ve CPU’ya bağlı olarak çalışır. Bazı ‌GPU’lar ise ana karttaki kuzey bölümüne entegre edilmiş olup, ana belleği dijital depolama alanı olarak kullanmaktadır. Ancak, bu ‌GPU’lar daha yavaş çalışarak daha düşük bir performans sergiler. Masaüstü bilgisayarların ve ‌laptop’ların %90’nında bulunan ‌GPU’lar, ana karta entegredir ve dışarıdan takılanlara göre daha az etkili bir performansa sahiptir.

‌PC iş istasyonları ve oyun konsollarında ‌grafik tasarım için kullanılan modern ‌GPU’lar, bilgisayar grafiklerini işlemede son derece verimli olduğu gibi yüksek paralel kompleks algoritmalar için de CPU’dan daha etkili bir performans gösterir. Ancak, ‌GPU sadece bir video kartı veya ‌ana kart üzerindeki bir ‌bilgisayarda kullanılmaz. Bunun yanı sıra cep telefonlarında ve ekran adaptörlerinde de kullanılan ‌‌GPU, ‌görsel işleme birimi olan ‌VPU olarak da adlandırılmaktadır.

Her bilgisayarın GPU ihtiyacı var mıdır?

Bilgisayarı sadece web’de gezinmek veya ofis yazılımlarını ve masaüstü uygulamaları için kullanıyorsanız, GPU çok önem arz etmez. Bu tür işlemlerde anakarttan monitöre yansıtılan görüntü kalitesi yeterlidir.

Eğer bir oyun severseniz veya grafiker, video düzenleme gibi işlerle uğraşıyorsanız GPU ile ilgili çok daha fazla bilgiye ve GPU’ya ihtiyacınız var demektir.