Overclock

Overclock Yapmanın Riskleri

Bazı işlemci modellerinde overclock adında bir özellik mevcuttur. Bu özellik sayesinde işlemcinizin performansını arttırabilir ve biraz olsun avantaj sağlayabilirsiniz. Ancak her ne kadar bu yöntem kulağınıza hoş gelse de bazı eksi yönleri yüzünden canınızı sıkabilir. Çünkü bu işlem dikkatli yapılmadığında bilgisayarınızın tamamen bozulmasına dahi yol açabilir.

Overclock Yapmanın Riskleri

Bu yüzden bilgisayarınızı riske etmeden önce bu konuyu iyi araştırmalısınız. Eğer kendinizden emin değilseniz bilir kişilerden yardım almalı veya hiç yapmamalısınız. Performans arttırmak için yapacağınız işlem bilgisayarınızı tamamen kaybetmenize neden olabilir. Peki siz hangisini tercih ederdiniz? Bilgisayarınızı kaybetmeyi mi? Yoksa şu anki performansıyla devam etmeyi mi?

Overclock Nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse işlemciye uygulanan bir hız aşırtma yöntemidir. Overclock programı veya BIOS aracılığıyla yapılan yöntem ile birkaç ayar yapılır. Bu ayarlar işlemcinizin maksimum hızını geçmesini sağlar. Yani işlemciden alabileceğiniz maksimum performans daha da yükselecektir. Buna örnek olarak Intel 7700k işlemcisini verebiliriz. Normalde 4.2 GHz frekans hızı ile çalışan işlemci, geçtiğimiz yıllarda yapılan hız aşımı testleri ile 7022.96MHz hıza ulaşmayı başarmıştı.

Hız aşırtma yöntemi uygulanabilen işlemci modellerinin yanlarında özel ibareler yer alır. Belirtilen işlemcilerin çarpan kilidi açıktır ve hız aşırtmaya uygundur. Örneğin, İntel firması bu işlemcileri K ibaresiyle belirtir (7700k). İşlemci modelinin sonunda yer alan K ibaresi hız aşırtma yapılabildiğini ifade etmek içindir. AMD firmasının çoğu Ryzen işlemcisine bu işlem uygulanabilmektedir. Ancak özellikle sonunda X ibaresi yer alan Ryzen işlemcileri hız aşırtma için daha uygundur.

Overclock Zararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aslında sadece overclock yapma zararlı değil, bilinçsizce yapılan her yöntem zararlıdır. Ancak bahsedeceğimiz yöntem bilgisayarınız için oldukça risklidir. Bu yüzden eğer işlemcinize hız aşırtma uygulamak istiyorsanız önce bu risklere göz atmalısınız.

İşlemciniz Yüksek Voltaj veya Yüksek Isı Yüzünden Zarar Görebilir.

İşlemcinizin zarar görmesi dediğimiz ibare aslında tamamen kullanılamaz hale gelmesidir. Çünkü uygulanan bu yöntem ile bilinçsiz kullanıcılar voltaj değerlerini yükseltebilirler. İşlemcinin voltaj değeri ile oynanması demek kaldıramayacağı güç ile karşılaşması anlamına gelebilir. Bu durum ise işlemcinize veda etmenize yol açar ve size yeni bir masraf çıkarır.

Bir diğer kriter ise işlemcinin ısınmasıdır. Overclock yaptığınızda işlemciniz daha fazla güç harcamaya başlayacaktır ve doğal olarak daha fazla ısınacaktır. Kasa içinde yer alan fanlarınız ve işlemci üzerinde bulunan fan yeterli olmadığında bilgisayarınızın soğutma sistemi yetersiz kalabilir. Bu durum ise işlemcinizin aşırı ısıdan yanması ve kullanılamaz hale gelmesi demektir.

Anakart Diğer Bileşenler de Kullanılamaz Hale Gelebilir.

Yapacağınız bilinçsiz bir uygulama Anakart ve ekran kartı gibi parçalarda da arızalanmaya yol açabilmektedir. Çünkü bilgisayarın belirli bir çalışma biçimi ve voltaj değerleri vardır. Ancak bu uygulama ile siz bu düzeni bozabilir ve parçaların çalışma sistemini doğrudan etkileyebilirsiniz.

İşlemciye fazla güç verildiğinde tamamen bozulacağından bahsetmiştik. İşte bu duruma ek olarak işlemciye giden fazla güç diğer parçaların da arızalanmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca overclock zararları sadece yüksek voltajdan oluşmaz. İşlemcinizin ısısı artacağı için diğer parçalar bu sebepten de arızalanabilirler.

Oluşan Hasar Garanti Kapsamına Dahil Olmayabilir

İşin en can alıcı kısmı ise burası. İşlemciniz veya diğer donanımlarınız bu yöntem yüzünden garanti dışı kalabilirler. Bazı firmalar hız aşırtma için özel ürünler ürettiği için garanti kapsamına alırlar. Bunların haricinde üretilen parçalar ise firmalar tarafından garanti kapsamına alınmayabilirler. Yani bilgisayarın bir bileşeni yaptığınız hız aşırtma işlemi yüzünden hasar görürse garanti kapsamında tamir ettiremeyebilirsiniz.

Bilgisayarınız Stabil Çalışmayabilir

Bilgisayarınızın stabil çalışması, belli bir düzende çalışmasıdır. Ancak parçaların ayarları ile oynadığınızda bilgisayarınız aşırı yük altında kalacaktır ve hatalar vermeye başlayacaktır. İşlemcinizde Overclock yaptığınızda bazı parçalar zorlandığından dolayı bilgisayar bazı sorunlara yol açabilir.

Bu sorunlar yüzünden bilgisayarınızı doğru düzgün kullanamaz hale bile gelebilirsiniz. Örneğin bir oyuna girdiğinizde veya normal olarak kullanımda bile bilgisayarınız mavi ekran gibi hatalar verebilir. Bunun gibi sorunlar kısa sürede oluşmasa bile uzun dönemde oluşmayacağının garantisi yoktur. İşin özüne gelecek olursak bilgisayarınızı riske edip etmeyeceğiniz tamamen size kalmış bir şey. İşlemcinize hız aşımı uygulamadan önce bizce bir kez daha düşünmelisiniz.

Overclock, Risk