PEGI

PEGI

Google Play Store’da uygulama indirmeden önce uygulamanın Play Store sayfasında Pegi 3, P egi 7, Pe gi 12, Pegi 16, Pegi 18 ve Ebeveyn Rehberliği Önerilir derecelendirmesi vardır. Bunlar bizlere uygulama hakkında ön uyarıdır. Özellikle çocuklar için oyunların ve uygulamaların kontrolünün yapılması için bize oldukça yardımcı olur. İşte bu işaretlerin anlamları;

PEGI 3

Bu derecelendirme kategorisindeki uygulamaların içeriği tüm yaş grupları için uygun sayılır. Belli miktarda komik bir bağlamda verilen şiddet (genellikle Bugs Bunny veya Tom ve Jerry gibi çizgi film tarzında) kabul edilebilir niteliktedir. Bir çocuk, ekrandaki karakteri gerçek hayattaki karakterlerle ilişkilendirmemeli, karakterlerin hayal ürünü olduğu net şekilde ayırt edilebilmelidir. Bu işaretin olduğu uygulama, küçük çocukları korkutabilecek ses veya resimler içermez ve içermemelidir. Hiçbir kötü söz kullanılmaz.

PEGI 7

Çocuklar için korkutucu olabilecek bazı sahneler veya sesler içeren uygulamaların bu kategoriye olabilir. PEG I 7 uygulamasında, şiddet iması veya ayrıntıları verilmeyen ve gerçekçi olmayan şekilde sadece çok hafif düzeyde şiddet olabilir.

PEGI 12

Hayal ürünü karakterlere yönelik biraz daha açık şiddet veya insan gibi görünen karakterlere ya da hayvanlara yönelik rahatsız edici olmayan şiddet görüntüleri, ayrıca biraz daha ayrıntılı olarak gösterilen çıplaklık ve kumar benzeri sahneler barındıran oyunlar veya uygulamalar bu kategoriye girer. Bu kategoride kötü dil kullanımı hafif düzeyde vardır ve cinsel içerik yoktur.

PEGI 16

Şiddet veya cinsellik tasviri, gerçek hayattakine yakın bir düzeye ulaştığında bu derecelendirme uygulanır. Derecelendirmesi 16 olan uygulamaların içeriğinde, daha sert bir uygunsuz dil kullanımı, suça ilişkin etkinliklerin tasviri ve tütün veya uyuşturucu kullanımının teşviki olabilir.

PEGI 18

Şiddet düzeyi aşırı olan ve şiddetin tasvir edildiği bir noktaya ulaştığında ve/veya belirli türde şiddet unsurlarını (sebepsiz öldürme, savunmasız karakterlere karşı şiddet veya cinsel şiddet) içerdiğinde, yetişkin kategorisidir. Ayrıca grafik türde cinsel içerikler, ayrımcılık veya yasa dışı uyuşturucu kullanımını güzel gösterme gibi unsurlar da barındırabilir.

Ebeveyn Rehberliği

Uygulamaların her zaman için başlangıçta sınıflandırma yapmaya olanak veren önceden tanımlanmış içerikleri olmaz. Belirli uygulamalar, kullanıcıların seçebileceği daha kapsamlı, değişken aralıkta içerikler sunarak portal işlevi görürler. Bu tür uygulamalar için ebeveyn rehberliği simgesini kullanarak, uygulamanın çocukları için uygun olmayabilecek içeriğe erişim sağlayabileceği konusunda ebeveynler karar verirler. Bu işaretin olduğu yerde uygulamanın anne babanın denetiminden geçmesi gerekir.