RAM Nedir

RAM Nedir ?

RAM (Rastgele Erişimli Bellek), bilgisayarınızı kullanma sırasındaki depolama alanıdır. Bilgisayar’a yüklenen program veya oyun harddiskte depolanır. Ancak program çalışma esnasında dosyalar RAM’in alanına aktarılır ve RAM dosyaları kullanmaya başlar. Program kapandıktan sonra RAM boşalır. Aynı anda ne kadar program açıksa veya çalışıyorsa RAM o kadar kullanılır.

RAM Nedir

Tüm modern işletim sistemleri, birden fazla programın aynı anda açılabildiği ve kullanıcının aralarında geçiş yapabileceği anlamına gelen çoklu görevlere izin verir. Bu çoklu programlar, çalışma esnasında bilgisayarınızın RAM’inde tutulur ve programı sabit disk sürücüsünden yeniden yüklemeye gerek kalmadan hızlı geçişe izin verir.

Bu, programların, belgelerin, tarayıcıların vb. aynı anda kullanılması sisteminizde bulunan RAM kapasitenize bağlı olabileceğiniz anlamına gelir.

Aşağıda bazı genel kullanım durumları için ne kadar RAM gerektiğine dair öneriler vardır. Bu öneriler, hem Masaüstü Bilgisayarlar hem de Dizüstü Bilgisayarlar için aynıdır.

4 GB RAM

Windows 8/10, Mac OS X Lion ileri veya Linux, GNOME veya KDE kullanarak modern bir işletim sistemi için minimum 4GB RAM tavsiye edilir. İşletim sistemi, 2GB ram’i kullanacak kullanıcıya diğer programları çalıştırabilmesi için 2 GB RAM alanı kalacaktır. 4GB RAM’lik bir Bilgisayar, sadece belgeler ve internet tarama gibi genel uygulamalar için kullanılıyorsa, 4 GB RAM yeterli olacaktır.Daha fazlası için daha fazla RAM alnı gerekir. Bu özellik genellikle Notebook’larda vardır. Dizüstü Bilgisayar ile Notebook Bilgisayar arasındaki fark nedir?

8 GB RAM

İnternette gezinmek ve belgeleri veya basit fotoğraf ve video düzenleme gibi diğer görevleri yapmak için 8GB RAM’a ihtiyacınız olacaktır. 8GB belli bir perido kadar oyun oynama performansı sağlar. Oynayamayacağınız oyunlar da olacaktır.

16 GB RAM

Eğer ciddi bir oyun tutkunuysanız ve yüksek kalitede video düzenleme projeleri üzerinde çalışıyorsanız, Photoshop ile yüksek çözünürlükte fotoğraflar üzerinde çalışmalarınız var ise 16 GB RAM önerilir. Bu, yoğun kaynak uygulamaları için bol miktarda RAM’a ihtiyacınız olacaktır.

32 GB RAM

32 GB’lık bir RAM ile bu zaman kadar bahsettiklerimizi en yüksek performans ile yapabilirsiniz. 32GB ve sonrası profesyonel çalışmalar içindir. İş dünyasının Yüksek performanslı programlarını kullanabilmek için en uygun RAM başlangıcıdır. 32 GB ve sonrası donanım cihazları desteklemek için yüksek kaliteli yazılımların kullanılması tercih edilir.

Bilgisayarım RAM Yetersiz Olduğunda Ne Olur?

Bilgisayarınız mevcut hafızanıza sığacak şekilde daha fazla uygulamaya sahipse, takas etmeye başlayacaktır. Değiştirme, RAM’den sabit diske bilgi taşımayı başlayacaktır. Takas işlemi, sabit disk sürücülerinin daha düşük bant genişliği nedeniyle çok yavaştır. Bilgisayar yavaş çalışır ve işlemlerinizi sağlıklı yapamazsınız. Bilgisayar ağır çekimde çalışacaktır. Bilgisayar hardiskleri genel itibari HDD olduğu için program çalışma esnasında ağır çalışırlar. RAM’ler SSD’dirler.

RAM