Siber Dolandırıcılık

Siber Dolandırıcılığa Dikkat!

İnternet ortamında gerçekleştirilen siber dolandırıcılık kimlik avı e-postaları, sosyal medya hesapları, sahte alışveriş siteleri, SMS mesajları gibi yöntemlerle yapılıyor. Genel olarak pek çok insan artık bu tip saldırılara karşı hem yazılımsal hem de bilinç açısından hazırlıklılar. Kullandığımız cihazlarımızda antivirüs uygulamaları yeterince güvenlik sağlıyor. Yine de siber dolandırıcılık çekici tekliflerle aklımızı karıştırarak bazen bir linke tıklamamızı ya da bir siteye üye olmamıza yol açabiliyor.

Siber Dolandırıcılık

Biz de siber dolandırıcılık metotlarını sıralayarak “yaş tahtaya basmamak” deyimindeki gibi hazırlıklı olalım istedik. Madde madde sıraladığımız siber dolandırıcılık yöntemleri şöyle;

Sosyal medya dolandırıcılığı en sık kullanılan yöntemlerden biri. Haber akışınızda gördüğünüz bazı gönderilere tıkladığınızda sizi kötü amaçlı yazılım barındıran bir siteye yönlendiriyor. Instagram’da özel mesaj olarak gelebilecekleri gibi Twitter üzerinde sponsorlu reklamlar aracılığıyla da size ulaşabilirler. Eğer mesajın ya da reklamın geldiği yeri bilmiyorsanız, güvenilir bilinen bir firma değilse kesinlikle tıklamayın. Hatta bilinen firmalar adına açılmış sahte siteler olduğunu düşünerek firmanın kendi sitesini mutlaka ziyaret edin.

Oltalama ise en bilinen ve en çok kullanılan siber dolandırıcılık yöntemi. Size gelen kimlik avı e-postalarına tıklayıp e-devlet ya da banka sitelerinin sahte olanlarına yönlendirilirsiniz. Oturum açmak için kullandığınız giriş bilgilerinizle birlikte tüm kişisel verileriniz saldırganların eline geçiyor. Bu nedenle de tıkladığınız bağlantının doğru olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Sahte alışveriş siteleri özellikle son dönemde yani pandemi ile başlayan süreçte bir hayli öne çıktı. Estetik ve güzel tasarımlarla gerçek gibi görünen ama adı geçen firmanın sahtesi sayılabilecek sitelerde gerçek olamayacak kadar güzel tekliflerle kandırılıyoruz. 50 TL’ye cep telefonu alamayacağınızı unutmayın! O nedenle de bu gibi teklifleri ve siteleri ciddiye almayın.

Ödül Dolandırıcılığı da birkaç yıldır yükselişte. Bu tip siber dolandırıcılık örneğinde yüksek miktarda para kazandığınızı, muhteşem bir tatil mekanına ücretsiz konaklama kazandığınızı belirten bir mesaj alırsınız. Mesaja tıklayıp ilgili siteye yönlendirildiğinizde vaat edilen ödüle oranla çok küçük sayılabilecek bir miktar ödeyip kayıt olmanız istenir. Bu durumda da hem kişisel bilgileriniz hem de yatırdığınız para çalınmış olur.

Sahte telefon uygulamaları da bir başka yöntem. Bildiğiniz bir programa eklenti ya da o programda bazı şeyleri daha verimli kullanabileceğinizi söyleyen bu uygulamaları indirdiğinizde cihazınızdaki pek çok kişisel verinizi ki buna banka hesap bilgileriniz de dahil, kaybedebilirsiniz.

Son olarak sosyal mühendislik dolandırıcılığı geliyor. Bu yöntemde ise kişiler sizinle haberleşerek kişisel bilgilerinizi hem de sizin ağzınızdan alabilirler. Yani internette kiminle muhabbet ettiğinize dikkat edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir