Windows C Sürücüsü Temizleme - 2

Windows C Sürücüsü Temizleme – 2

Windows C Sürücüsü Temizleme ile ilgili yazımıza devam ediyoruz. Bir önceki yazıda öğrendiklerimize ek olarak kullanabileceğimiz diğer seçenekleri de aşağıda sıraladık.

Windows C Sürücüsü Temizleme – 2

Tarayıcı Ön belleği ve Çerezleri Sil

Tarayıcı ön belleği ve çerezler gibi geçici İnternet dosyaları, “C” sürücü alanınızdan biraz fazla yer kaplar, bu nedenle bu geçici dosyaları temizlemeniz size boş alan açacaktır.

Chrome’da sağ üst 3 noktayı tıklayarak ; “Ayarlar -> Gelişmiş -> Gizlilik ve güvenlik” menüsünün en altında “Tarama verilerini temizle” ye gidin veya yine Chrome’da sağ üst 3 noktayı tıklayarak ;”Geçmiş”e gidin ve sol taraftaki menüde “Tarama verilerini temizle” tıklayarak temizliği yapabilirsiniz.

Firefox’ta “Seçenekler -> Gizlilik ve Güvenlik” e gidin, ardından “Geçmiş” in altında “yakın geçmişinizi temizleyin” i seçin.

Microsoft Edge’de “Ayarlar -> Tarama verilerini temizle -> Neyin temizleneceğini seçin” bölümüne gidin ve “Ön belleğe alınmış veri” ve “Tanımlama Bilgileri” seçeneklerini seçtiğinizden emin olun.

Tüm tarayıcılarda tarama geçmişini silme seçeneği genel itibari ile ayarlar kısmında ve Gizlilik ve Güvenlik, geçmişi temizle gibi seçenekler altında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sistem Dosyalarını Temizle

Windows güncellendikten sonra eski sistem dosyalarını “C” sürücüsünde “Windows.old” adı altında klasörler barındırmaktadır. Güncellemeden önce eski versiyonu silmeden önce yeni güncellemenin sorunsuz çalıştığından emin olun. Bazen kullanıcılar güncellemelerden memnun kalmaz ve eski güncelleme versiyonuna dönüş yapmak ister o zaman windows.old dosyasına ihtiyaç duyarsınız. Windows güncellemesinden memnunsanız eski Windows.old dosyasını silebilirsiniz.

  1. Masa üstünde Bilgisayar simgesi olan “Bu Bilgisayar” veya “Bilgisayarım”a tıklayarak Windows Gezgini’ni açın, “C” sürücüsünü sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.
  2. Yine tekrardan “Disk Temizle” seçeneğini tıklayın, ardından açılan pencerede sol alttan “Sistem dosyalarını temizle“yi tıklayın.
  3. Windows 10’da herhangi bir eski güncellemeniz var ise, “Önceki Windows yüklemeleri” onay kutusunu işaretleyin. Bu seçenek “windows.old” dosyalarını temizleyecektir. Windows 10 eski sürümleri için ise açılan pencerenin en üst kısmında “Windows Update Temizle” seçeneğinin kutucuğunu seçerek temizlik yaparsanız eski kullanılmayan güncellemeleri kaldıracaktır. Güncellemeniz olsa da olmasa bu işlemi yaparak “C” sürücüsünde genel bir temizlik sağlamış olursunuz. Temizlenmesini istediğiniz alanları işaretledikten sonra, sabit sürücüyü temizlemek için “Tamam” a tıklayın. Dosya boyutlarına bağlı olarak disk temizleme işlemi zaman alacaktır.

Windows güncelleme dosyalarına ulaşmanın kısa yolu da, “C:\Windows\SoftwareDistribution\Download” klasörüne gitmektir. Burada gördüğünüz tüm dosyaları silmeniz yeterli olacaktır.

Disk Temizleme, Windows