7Z Dosyası Nedir

7Z Dosyası Nedir?

ZIP, RAR vb. gibi dosya türleri en sık karşılaştığımız sıkıştırarak arşivlenmiş dosya türleridir. Bir dosya içerisinde çok sayıda dosya ve klasörü tek bir dosya halinde paketleyip sıkıştırmasına izin veren kullanışlı dosya türleridir . 7Z dosyaları aynı şekilde çalışır ve popüler 7-Zip sıkıştırma aracına özeldir.

7Z Dosyası Nedir?

7Z, ücretsiz, açık kaynaklı bir dosya sıkıştırma aracı olan 7-Zip kullanılarak oluşturulan arşivlenmiş bir dosya için kullanılan dosya uzantısıdır. 7Z, ZIP, RAR ve ISO gibi diğer arşivlenmiş formatlara benzer, ancak AES-256 şifreleme ile birlikte daha yüksek bir sıkıştırma oranı kullanır. 7Z dosyaları, arşivleme sırasında kullanılan yüksek sıkıştırma oranlarıyla, İnternet’ten dosya göndermeyi ve indirmeyi ve sabit diskinizde yer açmanızı kolaylaştırır.7-Zip, popüler sıkıştırma araçlarından biridir, ancak çoğu kişi, daha özel 7Z dosyalarını kullanmak yerine ZIP dosyalarını açmak veya oluşturmak için kullanır. Bunun ana nedeni uyumluluk. Hemen hemen her sistemde ZIP dosyalarını açmanın bir yolu var ve 7Z dosyalarını açmak için 7-Zip dosyalar ile çalışmasını destekleyen başka bir üçüncü parti uygulamasını yüklemeleri gerekiyor. Katı bir sıkıştırma formatıdır.

7Z Dosyası Nasıl Açılır?

Çoğu işletim sistemi ZIP dosyalarını çalıştırmak için yerleşik bir yola sahip olsa da, 7Z dosyaları için yerleşik bir seçeneği yoktur. Windows kullanıyorsanız, aldığınız bir dosyayı açmanın en iyi yolu ücretsiz, açık kaynaklı 7-Zip aracını kullanmaktır. Ayrıca, ZIP, ISO, RAR veya diğer sıkıştırma formatları için kullanıyor olsanız bile, Windows’daki en sevdiğimiz sıkıştırma aracı da olabilir.

MacOS’ta, Unarchiver, 7Z dahil olmak üzere birçok sıkıştırma formatını ele alan harika bir ücretsiz araçtır .

Linux’ta, 7-Zip indirme sayfasının alt kısmında çeşitli dağıtımlar için çeşitli 7-Zip paketleri bulabilirsiniz.

Bu araçlar size uymuyorsa, hem macOS hem de Windows için 7Z dosyalarını işleyebilecek diğer birçok üçüncü taraf uygulamaları vardır.

Windows’ta 7-Zip Kullanarak 7Z Dosyası Açma

7-Zip kullanarak bir dosyayı açmak son derece kolaydır ve iki adım kadar az bir sürede tamamlanabilir.

7-Zip’i indirip yükledikten sonra, açmak istediğiniz dosyaya gidin. Dosyayı sağ tıklayın, “7-Zip” alt menüsünün üzerine gelin ve “Arşiv Aç” komutunu tıklayın. Kullanım olarak Winrar programına benzemektedir.

Bu 7-zip açar ve arşiv içeriğini görüntüler. Buradan, içeriği en üstteki “Ayıkla” düğmesini kullanarak sabit sürücünüzdeki başka bir konuma çıkarabilirsiniz. Ya da, arşivden ihtiyacınız olan birkaç dosya varsa, bunları bir Dosya Gezgini penceresine sürükleyip bırakabilirsiniz.

Kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, 7Z dosyaları birçok üçüncü taraf yazılım seçeneği ile veya çevrimiçi uygulamalarla çıkarılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir