IMEI

Android Telefonda IMEI Numarası Öğrenme

Her Android cihazında benzersiz bir Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği – International Mobile Equipment Identity (IMEI) numarası vardır. Bunu öğrenmenin birkaç yolu vardır.

IMEI Nedir?

IMEI, International Mobile Equipment Identity – Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği anlamına gelir. Başka bir deyişle, telefonunuz için kesin bir tanımlayıcıdır. Bugün her cep telefonunda vardır ve her biri benzersiz.

IMEI sayıları 14-16 hanedir, çoğunluğu 14 hane ve bir son doğrulama hanesinden oluşur. IMEI’ler taşıyıcılar ve üreticiler tarafından izleme amacıyla kullanılır. Örneğin, telefonunuzu tamir için gönderirseniz, telefonunuzu geri aldığınızı anladığınızı bu şekilde bilirsiniz.

IMEI’ler, 11-222222-333333-4 formatı kullanılarak parçalanır, burada birinci ve ikinci bölümler marka ve modeli tanımlar ve üçüncüsü bu özel el cihazına özgüdür. Dördüncü, yukarıda belirtildiği gibi, IMEI’nin tahsis ve onaylama kılavuzlarına uygun olduğunu doğrular. IMEI hakkında bilgi için bakınız.

En Kolay Yol: *#06#

Çok fazla telefon üreticisi olduğundan IMEI’yi ayarlar menüsünde bulmak zor olabilir. Yani yapılacak en kolay şey çeviriciyi kullanarak aşağıdakileri yazmaktır: Aşağıdaki simgeleri tuşlayın ve arama tuşuna basın.

*#06# (Yıldız kare sıfır altı kare)

Daha Karmaşık Yol: Cihazın Ayarlar Menüsü

Android sürümüne bağlı olarak, I MEI bilgileri farklı menü içerisinde olabilir. Örneğin, Ayarlar> Telefon Hakkında öğesinde bulabilirsiniz. Aşağı kaydırın, göreceksiniz. Samsung Galaxy cihazlarında, bunu Ayarlar> Telefon Hakkında öğesinde de bulabilirsiniz, ancak üst bölümdedir. OnePlus el cihazlarında, Ayarlar> Telefon Hakkında> Durum öğesindedir.

IMEI’i Gizlemeli miyim?

Cihazınızın IME I’ni güvenmediğiniz kimseye vermeyin. Cihazınızın IME I numarasının başkaları tarafından öğrenilmesi durumunda IME I numaranızın illegal cihazlara kopyalanma riskini doğurabilir.

IMEI Numaram geçerli mi?

Bir IME I numarasının geçerliliğini manuel olarak kontrol etmenin en kolay yolu E-devlet‘ten kontrol etmektir. E-devlet’ten şifresiz olarak kontrol edilmektedir. Alternatif olarak imei.info adresinden IME I sorgulaması yapabilirsiniz. Bu siteye benzer alternatif başka bir site ise imeipro.info adlı sitedir. Kullanılan telefon modeline kadar bilgiler sunmaktadırlar. Bu sitelerden bir telefon satın almadan önce IME I’i kontrol edebilirsiniz.

Android, IMEI, Telefon