FAT32

FAT32 Format

FAT32, uzun zamandır bilinen dosya sistemidir. FAT32’nin yanı sıra bir çok dosya sistemi mevcuttur. Dosya sistemlerinin aralarındaki farklılıklarına buradan bakabilirsiniz. Windows 10, kullanıcıların 32GB’tan büyük USB veya sabit disk sürücülerini FAT32 olarak biçimlendirmelerine izin vermemektedir. Bu makalede sürücünün FAT32 olarak nasıl formatlancağına bakacağız.

FAT32 Nedir?

FAT, Dosya Ayırma Tablosu anlamına gelir ve bir bilgisayar dosya sistemi mimarisidir. Çok fazla teknik bilgi olmadan, FAT’yi dosyalarınızın yazıldığı dil olarak düşünün. FAT dosyalarının, Mac’ler, PC’ler, Linux ve telefonların işletim sistemlerinde okuyabileceği anlamına gelir. Çoğu USB sürücü ve SD kart üreticiden doğrudan FAT32’de biçimlendirilmiştir. FAT32 ve diğer dosya formatları arasındaki farkı öğrenmek için bu makaleye bakınız.

FAT32 Neden Windows 10’da Devre Dışı Bırakılıyor?

FAT32’nin çok yönlü olmasına rağmen, Windows 10, sürücüleri FAT32’de biçimlendirmenize izin vermez. FAT32 dosya mimarisinin 16 TB’den büyük sürücülerde kullanılamaz. FAT 32, 4 GB’ın üzerindeki dosyaları tek tek yönetemez.

exFAT, FAT 32’den daha büyük bir dosya boyutu sınırına sahiptir. ExFAT’in tek dezavantajı Microsoft tarafından geliştirilen ve bu nedenle tüm patentlere sahip olmasıdır. Bu, okuma, yazma ve onarma yetenekleri gibi exFAT dosya yapısını değiştirme becerisinin lisanslanması gerektiği anlamına gelir. Ne yazık ki bu, exFAT kullanırken bazı uyumluluk sorunları olabileceği anlamına gelir.

Powershell (Komut Satırı)

Sürücünüzü NTFS veya exFAT biçiminde biçimlendirmek istiyorsanız, normal Windows 10 biçimlendirme aracıyla bunu yapabilirsiniz. Ancak, FAT 32 dosya sistemini kullanmak istiyorsanız, biçimlendirme aracını kullanamazsınız.

Başlamadan önce, verilerinizin yedeklendiğinden emin olun. Biçimlendirme, verilerin tümünü siler. FAT 32 olarak biçimlendirmek istediğiniz depolama aygıtını PC’nize takın.

Windows 10’da sürücünüzü FAT 32 olarak biçimlendirmek için Powershell kullanmanız gerekir. Powershell komut satırını başlatmak için Başlat düğmesine sağ tıklayın ve menüden “Çalıştır” ı seçin. Bu, Çalıştır komutu penceresini açacaktır. Alternatif olarak, Çalıştır komut kutusunu başlatmak için Win + R tuşlarına basabilirsiniz. Powershell yazın ve Tamam’ı tıklayın veya Enter’a basın. Powershell penceresi açıldığında, “F” (biçimlendirilecek olan sürücünün yolu) yi FAT 32’de biçimlendirmek istediğiniz sürücünün harfiyle aşağıdaki komutu yazın:

format /fs:fat32 F:

Sonunda Enter tuşuna basın. Sürücüdeki tüm verilerin silineceği konusunda sizi uyaran bir uyarı mesajı göreceksiniz. Y veya N tuşuna basarak formatı onaylamanızı veya iptal etmenizi isteyecektir. Y tuşuna basın, biçimlendirme işlemi başlayacaktır.