PowerShell Kullanarak Yüklü Programları Listeleme

PowerShell Kullanarak Yüklü Programları Listeleme

Windows işletim sistemi bilgisayara bilerek veya bilmeyerek birçok program yükleriz. Windows’ta yüklü programların listesini oluşturmak için Bilgisayara format atmak veya listeyi bir arkadaşınıza göndermek gerekliliği gibi kendinize göre sebepleriniz. olabilir. Bu programların neler olduğunu görmeye ihtiyacınız varsa ve bunları liste halinde hızlı bir şekilde dışa aktarmak isterseniz bu makalemizde Windows’ta yüklü tüm programların listesin oluşturarak nasıl dışa aktaracağından bahsedeceğiz.

PowerShell Kullanarak Yüklü Programları Listeleme

Bilgisayarda yüklü programların listesini oluşturmak için kullanacağımız ilk yöntem Windows PowerShell aracıdır. Windows’da PowerShell aracını başlatmak için Windows arama menüsüne PowerShell yazıyoruz veya Windows 10 için Başlat menüsüne sağ tık yaparak Windows PowerShell (yönetici) uygulamasına tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.

Komut satırına aşağıdaki kodu yazarak Enter tuşuna basın. İlgili bölümleri kendinize göre düzenleyin. “Kullanıcı adı” yazan yer sizin kullanıcı oturumunuz, “ProgramlarıListele.txt” olan yeri kendiniz istediğiniz gibi bir isim verebilirsiniz. Burada vereceğiniz isim kesinlikle bitişik olmalıdır. “Programları Listele” doğru yazım, “Programları Listele” ayrık olarak yazılması yanlış yazım. Ne isim verirseniz verin sonunda “.txt” olmalıdır.

Get-ItemProperty HKLM:\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\* | Select-Object DisplayName, DisplayVersion, Publisher, InstallDate | Format-Table –AutoSize > C:\Users\KullanıcıAdı\Documents\ProgramlarıListele.txt

Metin belgesi olarak liste oluşturulacaktır. Programların listelendiği metin belgesi “Belgeler” klasörüne kayıt edilecektir.

Listeleme, PowerShell, Program