Ücretsiz Mesajlaşma Programları

Ücretsiz Mesajlaşma Programları

Windows için ücretsiz mesajlaşma uygulamaları daha çok bilgisayar başında oturarak çalışanlara faydası olabilecek programlardır. Özellikle telefonlarına dahi bakamayacak kadar yoğun olan bazı meslekler için bilgisayar üzerinden mesajlaşabilmek ciddi bir zaman kazancı anlamına gelmektedir.

Ücretsiz Mesajlaşma Programları

Windows için ücretsiz mesajlaşma uygulamaları esasen birçok kişinin mobil telefonlardan bildiği ya da en azından duyduğu uygulamalardır. Şimdi lafı fazla uzatmadan bu 5 kullanışlı uygulamaya ve özelliklerine değinelim.

Facebook Messenger

Facebook Messenger, hem mobil hem de bilgisayar üzerinden kullanılabilen dünyanın en meşhur ve sevilen mesajlaşma ve paylaşım uygulamalarından biridir. Uygulamayı bilgisayar üzerinden kullanabilmek için öncelikle bir Facebook hesabına sahip olmak gerekmektedir.

Uygulama, web ortamında da mobilde çalıştığı kadar kusursuz biçimde çalışabilmektedir. Eğer Windows 10’un altında bir Windows sürümü kullanılıyorsa, Opera web tarayıcısı indirilerek tarayıcı üzerinden de Facebook Messenger uygulaması çalıştırılabilmektedir.

Uygulamanın Özellikleri:

Fotoğraf ve video paylaşma olanağı
Dünyadaki herhangi bir yeri arayabilme özgürlüğü
Sesli mesajlaşma özelliği
Grup chat yapabilme imkânı
Binlerce stickers
Okundu bilgisi güncellemesi
Ayrıca uygulamanın dâhili bildirimleri sayesinde yapılan her yorum, fotoğraf etiketlenmeleri ve daha fazlası bildirim olarak kullanıcıya gelmektedir.

Slack

Slack, uygulamasından daha önce bahsettiğimiz gibi daha çok bilgisayar başında çalışan ekipler arasında popüler bir uygulamadır. Çevrimiçi bir sosyal mesajlaşma platformu olan uygulama, projelerin verimliliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Ekipler daha çok projenin gidişatı üzerinde konuşmak ve çalışmalarını diğerleriyle paylaşmak amacıyla Slack’i kullanırlar.

Slack uygulamasını diğer platformlardan ayıran bir diğer özellikse, grup içindeki üyelerin yaptıkları her paylaşımın farklı kanallar içinde gruplandırılabilmesi ve daha sonra ihtiyaç halinde uygulama içinde tekrar aratılabilmesidir.

Uygulamanın Özellikleri:

Proje dostu yapıya sahiptir
Grup üyelerinin kendi izinlerine sahip kanallar oluşturmasına izin verir
Botlar ve otomatik moderatörler eklenebilir
Diğer araçlara entegre edilebilir
Dosya paylaşımı yapılabilir
Görev listesi yönetimi özelliğine sahiptir

Slack’ın en büyük avantajlarından biriyse uygulamanın şeffaf yapısıdır. Slack’te takım sohbetleri açık kanallar halinde düzenlenir. Bu kanalların önemi, kanalların grubun diğer üyeleri tarafından da kullanılabilmesidir. Böylece her üye, özellikle teknik konularda, gereksinim duyduğu bir bilgiye uygulama üzerinden kolaylıkla ulaşabilir. Eğer özel bir konuda konuşulacaksa, özel bir kanal oluşturulur ve sadece davet edilen ekip üyeleri bu kanala girebilir.

Slack’in dosya paylaşım özelliği de oldukça kullanışlıdır. Sürükle-bırak yoluyla doküman, belge, PDF, fotoğraf ve videolar başka bir üyeyle paylaşılabilir ve yorum yoluyla hızlı bir biçimde geri bildirim alınabilir. Ayrıca ekip üyeleri diğer üyelere mobil cihazlardan da mesaj atabilirler.

WhatsApp

WhatsApp, dünyada en çok kullanılan ve tanınmış anlık mesajlaşma uygulamasıdır. İlk çıktığı zamanlarda sadece mobil telefonlarda çalışan uygulama, son 3-4 yıldır yaptığı birçok geliştirmeyle WhatsApp Web’i de kullanıma sunmuştur. WhatsApp’ın masa üstünde nasıl kullanılacağına göz atınız.

WhatsApp Web özelliği sayesinde, Windows 7 ve sonrası sürüme sahip tüm bilgisayarlardaki web tarayıcılar aracılığıyla uygulama tıpkı mobil telefonlarda olduğu gibi kullanılabilmektedir. Uygulamadaki tek eksik yön ise bir kişinin kendine mesaj göndermesi mümkün olmadığı için telefondan bilgisayara dosya transferinde uygulamanın kullanılamamasıdır.

Uygulamanın Özellikleri:

Fotoğraf ve video gönderimi yapılabilir
Mesajları pinleme özelliği vardır
Yıldızlı mesaj özelliği vardır
Grup chat imkânı bulunmaktadır
Sesli mesajlaşma özelliğine sahiptir

Viber

Skype alternatifi uygulamalar arasında yer alan Viber, ücretsiz voice-over IP mesajlaşma hizmeti sunan ve oldukça popüler bir uygulamadır. Viber PC uygulamasının en önemli özelliği, mobil bir telefonu bilgisayara bağlamadan da uygulamanın kullanılabilmesidir.

Viber ile Skype arasındaki fark ise, Skype kullanan bir kişi kişilerindeki diğer Skype kullananların tümüyle iletişim kuramazken; Viber ile uygulamanın yüklü olduğu tüm kişilerle ücretsiz olarak video, fotoğraf, sesli görüşme ve SMS vasıtasıyla iletişim kurulabilmesinin mümkün olmasıdır.

Uygulamanın Özellikleri:

Grup araması yapılabilir
Kişiler paylaşılabilir
Bilgi alışverişi yapılabilir
Dosya gönderilebilir
Yüksek koruma sağlayan bir uygulamadır
Çok sayıda sticker kullanımı imkânı suna

Discord Messenger

Windows için en kullanışlı 5 ücretsiz mesajlaşma uygulaması arasında son sırada ise Discord yer almaktadır. Adı her ne kadar diğer mesajlaşma uygulamaları kadar bilinmese de Discord, oldukça sadık kullanıcı tabanı olan bir uygulamadır. Genellikle Youtube ve Twitch üzerinden oyun yayını yapan yayıncıların kitleleriyle iletişimde kalmak amacıyla kullanılan bir platform olsa da, Discord aslında genele de hitap eden bir haberleşme uygulamasıdır.

Kullanıcıların kendilerine kanallar açabildiği ve içinde odalar oluşturabildiği sıra dışı bir platform olan Discord, hem metin hem de sesli mesajları desteklemektedir.

Uygulamanın Özellikleri:

Küçük ve büyük gruplarla chatleşme imkânı sunar
Sesli ve yazılı metin gönderimi imkânı sunar
Farklı gruplarla mesajlaşmak için farklı sunucu kurma hizmeti verir
Her kullanıcıya, arkadaş daveti için, eşsiz bir Discord linki verir

Ücretsiz Mesajlaşma