USB Depolama Performansını Arttırma

USB Depolama Performansını Arttırma

Windows, ister USB ister küçük ister sabit disk olsun, USB veya Thunderbolt ile bağlanmış harici depolama aygıtları için seçebileceğiniz farklı “politikalara” sahiptir. Her ayrı depolama cihazının kendine özgü ayarı vardır, böylece farklı cihazlar için farklı ayarlar seçebilirsiniz.

USB Depolama Performansını Arttırma

Varsayılan olarak, Windows 10 “hızlı kaldırma” ilkesini kullanıyor. Windows, verileri sürücüye olabildiğince hızlı yazar. Bu, teorik olarak “Donanımı Güvenle Kaldır” seçeneğini kullanmadan USB sürücüsünü çıkarmanızı sağlar. Yine de bir program arka planda USB sürücünüze veri yazıyor olabilir. Depolama aygıtlarını fişten çekmeden önce güvenli bir şekilde kaldırma alışkanlığınız varsa, veri bozulma riskini önemli ölçüde azaltır.

“Daha iyi performans” seçeneği yavaşlamayı ortadan kaldırıyor. Bu seçenekle, Windows yazma işlemlerini sürücüye önbelleğe alır ve uygulamaların verileri daha önce yazmış gibi uygulamalarına izin verir. Windows daha sonra arka planda yazma işlemini gerçekleştirir.

Öte yandan, bu bazı durumlarda veri kaybına neden olabilir. Kullanıcılar dosyalarının kaydedildiğini ve sürücünün kaldırıldığını düşünüyor; ancak veriler aslında kaydedilmedi ve sürücüdeki dosyalar bozulmuş olabilir. Bu yüzden Windows’ta bir sürücüyü çıkarmadan önce “Donanımı Güvenle Kaldır” seçeneğini kullanmalısınız. Windows’a tüm önbelleğe alınmış verileri diske yazmasını ve sürücüyü çıkarmadan önce tüm verilerinizin güvende olmasını sağlamanızı söyler.

Daha İyi Performans Nasıl Etkinleştirilir?

“Daha iyi performans” sağlamak istiyorsanız, bilgisayarınıza bağladığınız her harici depolama cihazı için ayrı ayrı yapmanız gerekir. Windows her cihaz için bu ayarı hatırlayacaktır. Dolayısıyla, bu seçeneği bir USB flash sürücü için değiştirirseniz, aynı USB sürücüsünü mevcut PC’nize taktığınızda kullanılacaktır. Geçerli PC’nize farklı bir USB sürücü taktıysanız veya USB sürücüyü başka bir PC’ye götürürseniz bu seçenek hatırlanmayacaktır.

Öncelikle, harici depolama cihazını PC’nize bağladığınızdan emin olun. Bu ayarı daha sonra Disk Yönetimi aracından kontrol edebilirsiniz. Açmak için, Windows 10’da Başlat düğmesine sağ tıklayın ve “Disk Yönetimi” ni seçin. Windows 7 kullanıyorsanız, Windows + R tuşlarına basabilir, pencereye “diskmgmt.msc” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz. Disk Yönetimi aracını başlatın.

Disk Yönetimi penceresinin altında sol tarafta listelenen USB diskin adını bulun, sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.

“İlkeler” sekmesine tıklayın ve bu ilkeyi kullanmak için Kaldırma politikası altında “Daha iyi performans” ı seçin. “Daha iyi performans”ı seçtiyseniz, Microsoft Yazma önbelleği ilkesi altındaki “Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir” ayarını da etkinleştirmenizi önerir.

Harici depolama aygıtında ayrı bir güç kaynağı yoksa “Windows aygıtta önbelleğe yazma arabelleğini temizlemeyi kapat” seçeneğini etkinleştirmeyin. Bilgisayarınız elektrik kesintisi yaşarsa, bu veri kaybına neden olabilir.

Değişikliklerinizi kaydetmek için “Tamam” ı tıklayın. Bu değişiklik yalnızca bu belirli USB cihazı için geçerlidir ve her cihaza uygulamak için bu işlemi tekrar etmeniz gerekecektir.

USB gibi aygıtları fiziksel olarak PC’nizden çıkarmadan önce sağ alt köşeden güvenli bir şekilde çıkarmayı unutmayın. Fikrinizi değiştirirseniz, cihaz özellikleri penceresine dönebilir ve bunun yerine “Hızlı kaldırma (varsayılan)” öğesini seçebilirsiniz.

Arttırma, Depolama Performansı, USB, Windows 10, Windows 7