Windows Kayıt Defteri Yedekleme

Windows Kayıt Defteri Yedekleme

Kayıt Defterindeki herhangi bir değişiklik, Windows’un düzgün çalışması için tahribata neden olabilir, bu nedenle kayıt defterinde değişiklik yapmadan önce yedekleme yapmakta fayda vardır. Bu makalede kayıt defterini nasıl yedekleneceğini açıklayacağız.

Windows Kayıt Defteri Yedekleme

İnternette Kayıt Defterinde değişiklik yapmanızı öneren tüm eğitmenler, başlamadan önce bir yedek oluşturmanızı belirtir. Bu kesinlikle kritik, çünkü ne yaptığını biliyor olsanız bile bir şeyi yıkıp dökmek oldukça anlık bir durum.

Sistem Geri Yükleme kullanarak Kayıt Defteri nasıl yedeklenir

Kayıt Defterinizi yedeklemenin en hızlı ve kolay yolu, değişiklik yapmadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturmaktır. Bunun için;

  1. Başlat menüsü Arama çubuğuna “Geri Yükleme Noktası Oluştur” yazın veya Masa üstünde Bilgisayar simgesine sağ tık yapın “özellikler“e basın oradan “sistem koruması“nı tıklayın.
  2. Sunulan seçeneği işaretleyin, ardından “Oluştur“u tıklayın.
  3. Yeni geri yükleme noktasına, hatırlayacağınız bir ad verin.
  4. Daha sonra PC’nizin “Geri Yükleme Noktası Oluştur” menüsünde “Sistem Geri Yükleme” türünü geri yüklemek için, o noktayı seçin ve komutları izleyin.
Kayıt Defteri Regedit ile Nasıl Yedeklenir
  1. Başlat menüsü Arama çubuğuna veya Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır’ı açın
  2. regedit” yazıp Enter tuşuna basarak kayıt defterini açın.
  3. Üstteki ‘Bilgisayar’ı sağ tıklayın ve ardından “Ver“i tıklayın.
  4. Bu dosyayı bulmak için kolay bir yere kaydedin.

Bu işlem, Kayıt Defterinizdeki tüm ayarların bir kopyasını oluşturacaktır, böylece bir şeyler yanlış giderse, bu ayarları Kayıt Defterinize aktarmak için bu dosyayı çift tıklayarak yapabilirsiniz. Bu yedekleme yöntemi iyi olsa da, geri yükleme noktası çok daha kapsamlı bir çözümdür.

Kayıt Defteri Yedekleme, RegEdit, Windows