WhatsApp ’ta Görüntüleri Otomatik İndirmeyi Kapatma

WhatsApp’ta Görüntüleri Otomatik İndirmeyi Kapatma

Dünyanın en sık kullanılan uygulamalarından biri olduğu gibi en çok kullanıcıya sahip uygulamalarının da başında geliyor WhatsApp. Akıllı telefona sahipseniz eğer mesajlaşma uygulaması olarak mutlaka WhatsApp‘ı indirmişsinizdir. Çünkü hem kendi içinde organize hem de kullanımı oldukça kolay.

WhatsApp ’ta Görüntüleri Otomatik İndirmeyi Kapatma

Dosya paylaşımı özelliği olması da cabası. Ama zaman içerisinde gönderip aldığınız video, fotoğraf, belge gibi bileşenler telefonunuzda büyük yer kaplar hale geliyor. Bunun yanında üye olduğunuz bir grup içerisinde birbiri ardına paylaşılan videolar üzerinden düşünürsek de otomatik olarak bu videoları indirdiğiniz için internetinizi de harcıyorsunuz manasına gelir.

Bu tip sorunlardan kurtulmanın en kolay yolu da telefonunuzda WhatsApp‘a gelen fotoğraf, video ve belgelerin otomatik olarak indirilmesini durdurmak. Bunu yaptığınız takdirde görsel, video ve belgeler yine size gönderilir ama siz manuel olarak tıklayıp indirmedikçe telefonunuza kaydedilmez.

Gönderilen dosyayı açıp telefonunuzda kalıp kalmayacağına karar verip telefonunuza kaydedebilir ya da silebilirsiniz. Hatta kaydettiğiniz fotoğrafları direkt olarak galeriye de atabilirsiniz. Android ve iPhone telefonlarda hemen hemen aynı olmakla birlikte ufak farklılıklar içeren bu işlem şu şekilde yapılıyor;

Android Telefon

Telefonunuzda WhatsApp‘i açtıktan sonra sağ üstteki üç nokta menüsüne tıklayıp Ayarlar‘a giriyoruz. Ayarlar kısmında ise Depolama ve Veriler sekmesini girip Medyayı Otomatik İndir bölümünde bulunan Mobil Veri Kullanıken, Wi-Fi Ağına Bağlıyken ve Dolaşımdayken bölümlerinde istediğiniz gibi ayarlarınızı yapabilme şansına sahipsiniz.

iPhone

Telefonunuzda WhatsApp‘i açın. Sağ altta bulunan Ayarlar‘ı açın. Veri ve Depolama Kullanımında Medya’yı Otomatik İndir bölümüne girin. Burada bulunan Fotoğraflar, Videolar, Sesler, Belgeler sekmelerinin karşısında yer alan Wi-Fi, Wi-Fi ve Hücresel Veri ve Hiçbir Zaman seçeneklerinden faydalanarak istediğiniz gibi konfigüre edebilir, iPhone‘unuza gereksiz dosya indirilmesini kapatabilirsiniz.

Oldukça basit şekilde yapabileceğiniz bu ayardan sonra hem telefonunuz karmakarışık bir hal almaktan kurtulacak, hem internetinizi boş yere harcamayacak hem de organize olmanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Bu seçenekleri bahsettiğimiz her iki telefon türü için de istediğiniz zaman yeniden ayarlayabilir dosyaların indirilmesini açabilir ya da kapatabilirsiniz. Ama telefonunuzun sağlıklı çalışması açısından otomatik indirmeyi kapatmanızı öneririz.